Η Σαντορίνη θαύμασε την Robo Markets ΑΕΛ αλλά..

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ – Robo Markets ΑΕΛ 3-0 (26-24, 25-20, 25-16)

Στα ίσια έπαιξε η Robo Markets ΑΕΛ την πρωτοπόρο της Volleyleague Α.Ο. Θήρας. Σε αγώνα που έγινε την Τετάρτη 07 Νοεμβρίου για τον πρώτο γύρο του CEV Challenge Cup Γυναικών η ομάδα της Λεμεσού έχασε με 0-3 από την ελλαδική ομάδα στη Σάλα «Ντάπος Καρτέραντος» στην περιοχή Καρτέραντος της Σαντορίνης, αλλά οι Λεμεσιανές έδειξαν σπουδαία χαρίσματα.

Ο Α.Ο. Θήρας με το 3-0 έχει το προβάδισμα πρόκρισης, αλλά στη Λεμεσό τα πράγματα θα είναι διαφορετικά αφού η ομάδα του Ιβάνοβιτς θα προσπαθήσει να ανατρέψει τα δεδομένα στο «Νίκος Σολωμονίδης». Η Robo Markets ΑΕΛ χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ των 15 πόντων.

Εκπληκτικό το πρώτο σετ με τις Λεμεσιανές να κάνουν αψεγάδιαστο αγώνα και να βλέπουν στα «μάτια» τις Σαντορινιές. Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με την ελλαδική ομάδα να κερδίζει σε 30 λεπτά 26-24 και να προηγείται με κόπο και ιδρώτα 1-0.

Το δεύτερο σετ κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα με το πρώτο σετ. Τόσο ο Α.Ο. Θήρας όσο και η Robo Markets ΑΕΛ ήταν ισοδύναμες με την ομάδα της Σαντορίνης να προηγείται 10-05, αλλά οι παίκτριες της Robo Markets ΑΕΛ μείωσαν 13-10 και λίγο αργότερα 17-15 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Η ομάδα της Σαντορίνης διατηρούσε το μικρό προβάδισμα 19-17. Η ομάδα του Γκάγιτς αύξησε σε τρεις πόντους 21-18 σε καθοριστικό σημείο του σετ. Η νησιώτικη ομάδα διατηρούσε τη διαφορά 23-20 για να κερδίσει σε 30 λεπτά 25-20 και να προηγηθεί 2-0.

Στους ίδιους ρυθμούς ξεκίνησε και το τρίτο σετ με την ελλαδική ομάδα να προηγείται 06-03 με τις Σαντορινιές να κρατούν το προβάδισμα 12-09. Η Robo Μarkets ΑΕΛ προσπάθησε να μείνει στον αγώνα αλλά ο Α.Ο. Θήρας κατάφερε να ξεφύγει 15-09 και λίγο αργότερα 19-12 δείχνοντας ότι ελέγχει τον αγώνα. Η ομάδα του Ιβάνοβιτς επιχείρησε να επανέλθει στον αγώνα και μείωσε 19-15, αλλά με σερί 06-01 οι Σαντορινιές κέρδισαν με 25-16 και τον αγώνα 3-0 σετ.

Κορυφαίες του αγώνα ήταν από πλευράς Α.Ο. Θήρας η Ευαγγελία Μερτέκη με 14 πόντους και η Άλκηστις Καραφουλίδου. Από πλευράς Robo Markets ΑΕΛ η τριάδα Ζελένοβιτς, με 10 και Μάγκντιτς – Πένε με 09 πόντους τράβηξαν το κουπί. Η λίμπερο των Λεμεσιανών Έβελιν Στεφάνου διακρίθηκε ιδιαίτερα στην υποδοχή.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ(ΓΚΑΓΙΤΣ): Φίλντ, Πίλεπιτς, Ξανθοπούλου, Μερτέκη, Καραφουλίδου, Εμμανουηλίδου – Λίμπερο: Aρτακιανού – Αλλαγές: Καλαντάτζε, Καλανταρίδου.

Robo Markets ΑΕΛ (Β. ΙΒΑΝΟΒΙΤΣ): Πένε, Κχαταρασβίλι, Μάγκντιτς, Πεχλιβάνη, Σπύρου, Ζελένοβιτς – Λίμπερο: Στεφάνου – Αλλαγές: Κωνσταντίνου.

Τον αγώνα σφύριξαν η Ιταλίδα Ντομίνγκα Λοτ και η Ρουντίνα Ομάρι από την Αλβανία.
Η αποστολή της Robo Markets ΑΕΛ επιστρέφει στην Κύπρο την Πέμπτη 08 Νοεμβρίου 2018.

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση