Το ΑΠΟΕΛ «σημαδεύει» τον Τελικό

Βήμα τελικού για τους γαλαζοκίτρινους

Μεγάλο βήμα για την πρόρισή του στον Τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας έκανε το ΑΠΟΕΛ την Παρασκευή 13Απριλίου 2018. Μετά από ένα συγκλονιστικό ημιτελικό που τα είχε όλα – θέαμα, ένταση και σασπένς οι «γαλαζοκίτρινοι» με κορυφαλίο τον σούπερ – σταρ Μιχάιλο Μίτιτς επικράτησαν με 3-1 σετ του πρωταθλητή Green Air Παφιακού και σημαδεύουν τον Τελικό.

Ο αγώνας στη Σάλα «Αφροδίτη» την Παρασκευή 20 Απριλίου είναι όλα τα λεφτά αφού οι παίκτες του Μέλκα ψάχνουν δυο σετ για την πρόκριση. Οι πρωταθλητές στην έδρα τους θα επιδιώξουν να ανατρέψουν τα δεδομένα επιζητώντας νίκη με 3-0 ή 3-1 και πρόκριση μέσω του χρυσού σετ. Ο μεγάλος πρώτος ημιτελικός παρουσία 100 θεατών διήρκησε δυο ώρες και 39 λεπτά.

Φοβερό θέαμα πρόσφερε το πρώτο σετ του ντέρμπι με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για την επικράτηση. Το ΑΠΟΕΛ με κινητήριο μοχλό τον Μιχάιλο Μίτιτς έπιασε πολύ καλή απόδοση πήρε το σετ με 25-23, προηγήθηκε 1-0 μετά από μάχη 32 λεπτών. Ο Green Air Παφιακός που ήταν ισάξιος εμφανίστηκε χωρίς τον Άκη Ασπιώτη, αλλά έμεινε πίσω στο σκορ .

Οι πρωταθλητές ξεδίπλωσαν στο δεύτερο σετ το ταλέντο τους και αφού αντιμετώπισαν αποτελεσματικά τα «γαλαζοκίτρινα» όπλα Mίτιτς, Λούνα, Χρυσοστόμου, Βερίσιμο πήραν το σετ με 17-25 ισοφάρισαν 1-1 και πήραν ψυχολογία ενόψει της συνέχειας. Το σετ διακόπηκε για περίπου 20 λεπτά.

Εξαιρετικό ήταν το τρίτο σετ με το ΑΠΟΕΛ που έπαιζε στους ρυθμούς του Μίτιτς να προηγηθεί 14-10, αλλά τους πρωταθλητές να αντιδρούν και να μειώνουν 21-19.Οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως επιβλήθηκαν στο τέλος με 25-22 σε σετ που κράτησε πέραν των 35 λεπτών και προηγήθηκε εκ νέου με 2-1 σετ.

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα και στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 13-09 σε ένα κρίσιμο σημείο βάζοντας πίεση στον Green Air Παφιακό. O αγώνας όμως στη συνέχεα ήταν πραγματικό ντέρμπι οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με το ΑΠΟΕΛ να επιβάλλεται 27-25 σε 33 λεπτά κερδίζοντας τον ημιτελικό με 3-1 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Μίτιτς, Χομαγιούν, Γ. Χρυσοστόμου, Λούνα, Βερίσιμο, Παμπακάς –Λίμπερο: Παντελή.- Αλλαγές: Π. Χρυσοστόμου, Κυπριανού.

GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Τοντόροβιτς, Ευσταθίου, Οικονομίδης, Ντίας, Παπαδόπουλος,Κωνσταντινίδης – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Ασπιώτης.