Πετόσφαιρα: Θρίλερ το φινάλε για την τετράδα

Η τετράδα στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών θα κριθεί στην 14η αγωνιστική

Η τετράδα στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών θα κριθεί στην 14η και τελευταία αγωνιστική που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 02 Φεβρουαρίου 2018.Οι δυο βασικές διεκδικήτριες για την τέταρτη θέση ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση κέρδισαν την Παρασκευή Αναγέννηση Δερύνειας και Pokka ΑΕ Καραβά με 3-0 και 1-3 αντίστοιχα και με 22 βαθμούς ισοβαθμούν. Το ΑΠΟΕΛ όμως υπερτερεί κατά μια νίκη και έχει μικρό προβάδισμα.

Ο Green Αir Παφιακός ξεπέρασε στην 13η αγωνιστική και το εμπόδιο της Νέας Σαλαμίνας κερδίζοντας στο Κλειστό Αφροδίτη τη Νέα Σαλαμίνα με 3-0 σετ και αγγίζει την πρωτιά στην ρέγκιουλαρ – σίζον. Εξάλλου, η Ομόνοια κέρδισε την Ολυμπιάς Φρενάρους με 3-0 σετ έστω και εάν δυσκολεύτηκε και ελπίζει με τη σειρά της για την πρωτιά.

Κυρίαρχος

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: GRREN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-0 (25-18, 25-17, 25-21)

Ο Green Αir Παφιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας κερδίζοντας τη Νέα Σαλαμίνα με 3-0 σετ. Οι Παφίτες βρίσκονται πλέον μόλις ένα βαθμό μακριά από την πρωτιά στην κανονική διάρκεια μια αγωνιστική πριν από το φινάλε. Η Νέα Σαλαμίνα στάθηκε καλά, αλλά υστέρησε από προηγούμενα παιχνίδια.

Πραγματικό ντέρμπι το πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην υπεροχή. Ο Grren Air Παφιακός προηγήθηκε 13-10, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με Γεωργίου και Βανέγκας ισοφάρισαν 14-14. Οι Παφίτεες ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα αφού ήταν σε άριστη κατάσταση ο Ασπιώτης, ενώ με ένα λάθος του Κορνιένκο και μπλοκ άουτ του Τοντόροβιτς ξέφυγαν με 20-15. Τελικά, η ομάδα της Πάφου κέρδισε 25-18 σε 26 λεπτά και προηγήθηκε με 1-0.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε ο Green Air Παφιακός που με κυρίαρχο στοιχείο το μπλοκ και τον Ντίας προηγήθηκε 09-01. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να ανασυνταχθούν και μείωσαν σε 11-05. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τέλειωμα του Ντίας ξέφυγαν 14-06.

Η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στο σημείο εκείνο και βρήκε λύσεις με τα σερβίς του Κωνσταντίνου Παφίτη μειώνοντας σε 15-11 με σερί 01-05. Ταυτοχρόνως, η άνοδος του Ζηκάκη έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο -2 14-16.

Με ένα σερί 05-00 ο Green – Αir Παφιακός προηγήθηκε 21-14, ενώ οι άμυνες των γηπεδούχων τους βοήθησαν να πάρουν ψυχολογία και να κερδίσουν 25-17 αυξάνοντας σε 2-0 το προβάδισμά τους.

Παίζοντας με την ψυχολογία και αιχμή τον Ντίας οι Παφίτες προηγήθηκαν με 04-01 στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ. Με το σερβίς του Κορνιένκο και ένα πόντο με το κεφάλι από τον Σιαπάνη η Νέα Σαλαμίνα που αγωνίστηκε χωρίς τον Βανέγκας ισοφάρισε 06-06, αλλά ο Green Αir Παφιακός πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ μπροστά με 08-07.

Ωστόσο, οι «γαλάζιοι» του Καμπερίδη ανέβασαν στροφές και προηγήθηκαν με 11-07. Η άνοδος και τα μπλοκ του Κορνιένκο και του Παφίτη έφεραν την ισοφάριση 13-13. Το ντεμαράζ του Green Air Παφιακού έφερε το σετ στο +5 19-15. Η Νέα Σαλαμίνα εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη, αλλά και τα τελειώματα του Γεωργίου μείωσε σε 20-18, αλλά εκ νέου οι Παφίτες ξέφυγαν με 22-18 και τον Ευσταθίου να υπογράφει το τέλος του σετ και του αγώνα με 25-21 και το «καθαρό» 3-0 για τον Green Αir Παφιακό.

GRREN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Oικονομίδης, Ασπιώτης, Τοντόροβιτς, Ευσταθίου, Παπαδόπουλος, Ντίας – Λίμπερο: Αντωνίιου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ANT. KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Μπλάνκο, Βανέγκας, Ζηκάκης, Κορνιένκο, Παφίτης, Γεωργίου – Λίμπερο1: Κοπανάροφ, Λίμπερο: 2 Bαρνάβα – Αλλαγές: Σιαπάνης, Χρυσοστόμου,

«Χαϊδεύει» την τετράδα

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-0 (25-23, 25-14, 25-23)

Το ΑΠΟΕΛ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και με γκεστ – σταρ τον διεθνή Σέρβο πασαδόρο Μιχάϊλο Μίτιτς υπέταξε την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 σετ και βρίσκεται μόλις ένα βήμα από την τετράδα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι, απέναντι στην Αναγέννηση που παρά τις ελλείψεις της πάλεψε.

Οι δυο ομάδες παρά τις αλλαγές στη σύνθεσή τους παρουσίασαν όμορφο θέαμα στο πρώτο σετ με το ΑΠΟΕΛ που είχε κινητήριο μοχλό τον Σέρβο Μίτιτς να κερδίζει 25-23 και προηγήθηκε με 1-0 σετ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν ανώτεροι στο δεύτερο σετ και «καθάρισαν» σχετικά εύκολα το σετ με 25-14 προηγούμενοι με 2-0 σετ. Το τρίτο σετ ήταν ανταγωνιστικό, αλλά το ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 25-23 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΜΕΛΚΑ):Κυπριανού, Λούνα, Χομαγιούν, Χρυσοστόμου, Μίτιτς, Βερίσιμο – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Π. Χρυσοστόμου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ:Χριστοφή, Γκρόενβελντ,Καραγιάννης, Τοφής, Στέποβιτς, Κ. Παπαϊωάννου – Λίμπερο: Χρ. Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Στέκας.

Η «Μεγάλη Κυρία» ελπίζει για την τετράδα
«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: Pokka ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-3 (21-25, 25-13. 14-25, 23-25)
Η Ανόρθωση έκανε το καθήκον της κέρδισε στο «Σπύρος Κυπριανού» με 3-1 την Pokka ΑΕ Καραβά και θα τα δώσει όλα στο φινάλε απέναντι στον Green Air Παφιακό για να μπει στην τετράδα. Αντίθετα, η Pokka ΑΕ Καραβά ευελπιστεί στην 6η θέση.
«Κλειατό» ήταν το πρώτο σετ με την Ανόρθωση να κερδίζει με 21-25 και να προηγείται με 0-1 σετ.
Μεταμορφώμενη η Pokka ΑΕ Καραβά έπαιξε εκπληκτικά και κέρδισε το σετ με 25-13 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ. Η Ανόρθωση υστέρησε και έχασε το σετ.

Η «Μεγάλη Κυρία» ανασυντάχθηκε και επέβαλε στο τρίτο σετ τον ρυθμό της κερδίζοντας με 14-25 ανακτώντας το προβάδισμα 1-2. Στο τρίτο σετ η Pokka ΑΕ Καραβά τα έδωσε όλα για να επανέλθει στο παιχνίδι, αλλά η Ανόρθωση άντεξε, κέρδισε με 23-25 και τον αγώνα με 1-3 σετ.

Pokka ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(NT.ΛΕΤΣΙΕΦ):Παναγιωτίδης, Ράμα,Καρακατσάνης, Χατζηφιλίππου, Γκαρσία, Ντουγκριαρένκο – Λίμπερο: Καλαφάτης.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Στρουγκάρεβιτς,Μοντόγια,Σπύρου,Κνέζεβιτς, Σόρενσεν, Μπελχαρίνι, - Λίμπερο: Χατζηδαμιανού – Αλλαγές: Γκράμενσντορφ.

Τα χρειάστηκε, αλλά κέρδισε

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ 3-0 .(27-25, 25-22, 25-18)

Άνκαι τα χρειάστηκε στο πρώτο σετ η Ομόνοια κατέβαλε την πολύ αξιόμαχη Ολυμπιάς Φρενάρους με 3-0 σετ και συνέχισε νικηφόρα την πορεία της.

Εντυπωσιακό τόσο σε διάρκεια όσο και σε ποιότητα το πρώτο σετ αφού η Ολυμπιάς εμφανίστηκε σε άριστη κατάσταση και αιφνιδίασε την Ομόνοια. Οι «πράσινοι» που έπαιξαν με νέο σχήμα δεν έβρισκαν λύσεις με συνέπεια το σετ να οδηγηθεί στους έξτρα πόντους όπου οι κέρδισαν 27-25 σε 35 λεπτά.

Πολύ κλειστό ήταν και το δεύτερο σετ με την Ομόνοια να επιβάλλεται με 25-22 και να «γράφει» το 2-0 στα σετ. Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και κέρδισε με 25-18 κερδίζοντας με 3-0 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ):Φέλιξ,Αντωνιάδης, Σιντιμπέ,Αχιλλέως, Μπάγκρει – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. –Αλλαγές: Αδάμου , Αλεξίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ.(Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Πέτρου, Αδάμου,Παπαϊωάννου, Γιανούζοβιτς, Αντωνίου, Φιλίπας – Λίμπερο: Tούρος. – Αλλαγές: Aγγέλοφ, Ζιάκου, Χρίστου.

Στη βαθμολογία σε 13 αγώνες υπάρχουν τα εξής δεδομένα: 1. Green Air Παφιακός 36, 2. Ομόνοια 33. Νέα Σαλαμίνα 24, 4. ΑΠΟΕΛ 22, 5. Ανόρθωση 22, 6. Αναγέννηση Δ. 10. 7. Pokka ΑΕ Καραβά 8. 8. Oλυμπιιάς Φρ. 1.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση