«Πράσινο το αιώνιο», αλλά … έχασε σετς

Πλέον οι «πράσινοι» στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με την Ρωσική Belogorie στην Ρωσία

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΟΜΟΝΟΙΑ 2-3 (17-25, 23-25, 25-23, 25-22, 10-15)

Το «αιώνιο» ντέρμπι της Λευκωσίας πρόσφερε τα πάντα. Σασπένς, θέαμα, αγωνία ανατροπές, αλλά.. και ειδήσεις. Την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών έμελλε η Ομόνοια να χάσει τον πρώτο της βαθμό, αλλά και τα πρώτα δυο σετς, αφού κέρδισε ένα εκπληκτικό ΑΠΟΕΛ που επέστρεψε από το 0-2 και ισοφάρισε, με 3-2 σετ. Η Ομόνοια βρίσκεται στην κορυφή δυο πόντους από το δεύτερο Green Air Παφιακό. Πλέον οι «πράσινοι» στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με την Ρωσική Belogorie στην Ρωσία (σ.σ. αναχωρεί τη Δευτέρα). Το ΑΠΟΕΛ με τον ένα βαθμό όχι μόνο παρέμεινε στην τέταρτη θέση αλλά αύξησε σε τρεις τη διαφορά από τη Νέα Σαλαμίνα.

Εντυπωσιακά μπήκε η Ομόνοια στο ντέρμπι και από την αρχή είχε το προβάδισμα στο πρώτο σετ. Οι «πράσινοι» αφού ξέφυγαν με 20-14 και 22-15 κέρδισαν το πρώτο σετ με 25-17 και έγραψαν το 1-0 στο Λευκόθεο.

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 12-08. Η Ομόνοια όμως κατάφερε νας ανατρέψει τα δεδομένα να προηγηθεί 20-17 και αφού άντεξε στην πίεση του πολύ ανεβασμένου ΑΠΟΕΛ κέρδισε 25-23 και αύξησε σε 2-0.

Μεγάλη επιστροφή για το ΑΠΟΕΛ που ανέτρεψε τα δεδομένα και ισοφάρισε το μεγάλο ντέρμπι σε 2-2. Στο τρίτο σετ οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν 12-10, αλλά οι «πράσινοι» κατάφεραν να διατηρούν το πάνω χέρι 22-19. Με ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ όμως η ομάδα του Λοϊζου κέρδισε με 25-23 μειώνοντας σε 2-1 στο ντέρμπι.

Η μείωση του σκορ βοήθησε ψυχολογικά το ΑΠΟΕΛ που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα (12-10, 16-14) για να αυξήσει σε 20-17 και αφού η διαφορά των τριών πόντων παγιώθηκε κέρδισε με 25-22 ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ.

Η Ομόνοια προηγήθηκες 08-05 στο τάϊ – μπρέικ και καθόρισε τη συνέχεια του σετ αφού οι παίκτες του Σάββα Σάββα ξέφυγαν με τέσσερεις πόντους διαφορά 10-06, 12-08 και 14-10 για να κερδίσουν 15-10 και το ντέρμπι με 3-2 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Λ.ΛΟΙΖΟΥ): Κασαμπαλής, Χάλαντα,Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Ράμμα, Δημητρίου – Λίμπερο:Παντελή

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ.ΣΑΒΒΑ): Ρεϊναλντο, Αχ. Πετρακκίδης, Άλβες,Μιράντα,Αλεξίου, Σ. Πετρακκίδης – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Ελευθερίου, Προδρόμου.