Στο CEV CUP με ψηλά το κεφάλι η Ομόνοια

Πλέον η προσοχή των «πρασίνων» στρέφεται αρχικά στις εγχώριες διοργανώσεις και στη συνέχεια στους αγώνες του CEV Cup αφού οι πρωταθλητές συνεχίζουν την ευρωπαϊκή τους πορεία

Για άλλη μια φορά η Ομόνοια έκανε το καθήκον της απέναντι στη μεγάλη αντίπαλό της Jastrebski Wegiel από την Πολωνία αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα των αντιπάλων χάνοντας και τον επαναληπτικό με 3-0 σετ. Πλέον η προσοχή των «πρασίνων» στρέφεται αρχικά στις εγχώριες διοργανώσεις και στη συνέχεια στους αγώνες του CEV Cup αφού οι πρωταθλητές συνεχίζουν την ευρωπαϊκή τους πορεία. Αγωνίζονται στη φάση των 32 με την Ελβετική Αμβρισβίλ, με τον πρώτο αγώνα να γίνεται στισ 6 Δεκεμβρίου εκτός έδρας. Ο αγώνας στη σάλα της  Jastrebski που διήρκησε μια ώρα και 25 λεπτά ήταν γιορτή για το βόλεϊ.

H Oμόνοια, σύμφωνα με δελτίο Τύπου από την Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης,  με την έναρξη του πρώτου σετ έμεινε κοντά στο σκορ 06-04 αφού επιχείρησε να ελέγξει τη δύναμη των Πολωνών  στο φιλέ ωστόσο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 12-08. Οι «πράσινοι» έκαναν την προσπάθειά τους, αλλά το μπλοκ των Πολωνών με Μουζάι και Ντε Ρόκο ήταν απροσπέλαστο και ξέφυγαν 20-14. Η προσπάθεια των παικτών του Καλματζίδη συνεχίστηκε αλλά ένα λάθος των Σιντιμπέ – Αλεξίου και ο Μουζάι τέλειωσαν το σετ σε 28 λεπτά και 25-17 για την Jastrebski.

Eκπληκτικά ξεκίνησε το δεύτερο σετ η Ομόνοια. Οι «πράσινοι» προσαρμόστηκαν στην εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι Πολωνοί και με τον Σιντιμπέ κατάφεραν να πάνε στο πρώτο τεχνικό τάιμ –άουτ μπροστά με 08-07. Η ομάδα μας κρατήθηκε στο προβάδισμα 10-09, αλλά τα φονικά σερβίς του Ντέ Ρόκο και τα καρφώματα του Ροντρίγκο Γκουριόκα έδωσαν το προβάδισμα στην Jastrebski.14-11. Oι Πολωνοί πήραν τα πάνω τους και με κορυφαίο στο στάδιο αυτό τον πανύψηλο Μπόρουτς κυριάχησαν στο φιλέ και κέρδισαν 25-19 σε 27 λεπτά αυξάνοντας σε 2-0 το σκορ.

Oι «πράσινοι» στο τρίτο σετ έκαναν φοβερή προσπάθεια αφού αν και έμειναν πίσω στο σκορ έγιναν «στενός κορσές» της Jastrebski 13-12 εκμεταλλευόμενοι την καλή κατάσταση και τα τελειώματα του Σιντιμπέ. Η κλάση των Πολωνών ήταν καθοριστική σε κρίσιμα σημεία και με άσσο του πασαδόρου της Εθνικής Γερμανίας Λούκας Κάμπα εξασφάλισαν προβάδισμα πέντε πόντων 18-13. Oι Πολωνοί κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-16 σε 25 λεπτά και τον αγώνα με 3-0 σετ.

JASTREBSKI WEGIEL(ΛΑΠΑΝΤΕΟΥ):Κάμπα, Μουζάι, Ντε Ρόκο, Σόμπαλα, Κόσοκ – Λίμπερο: Πόπιτζακ – Αλλαγές: Γκουριόκα, Μπόρουτς, Λουστάκου.

OMONOIA (Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ): Μπάγκρει, Αλεξίου, Γκούζμαν, Φέλιξ, Σιντιμπέ, Προδρόμου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Αχ. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης, Αντωνιάδης, Αυγ. Σαββίδης, Αχιλλέως.