Ομόνοια: Πήρε μεγάλη πρόκριση

Γράφει ιστορία η Ομόνοια. Οι πρωταθλητές Κύπρου από το βράδυ της Κυριακής βρίσκονται στον τρίτο γύρο του Champions – League αφού παίζοντας με τσαμπουκά «άλωσαν» την Νikoljac Bijelo Polje» αποκλείοντας την  Jedistvo Bemax, αφού την κέρδισαν και στο δεύτερο αγώνα με 3-2 σετ. Πλέον η Ομόνοια χτίζει παράδοση με τους Μαυροβούνιους αφού πέτυχε πρόκριση με ομάδα της χώρας και το 2010.

Η πρόκριση της Ομόνοιας ήταν απόλυτα  δίκαιη αφού και στα δυο παιχνίδια οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι. Πλέον, στον τρίτο γύρο η Ομόνοια θα αντιμετωπίσει την Πολωνική Jastrzębski Węgiel. Ο πρώτος αγώνας είναι ορισμένος στις 08 Νοεμβρίου στο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία».

Η Ομόνοια έχοντας τη δυναμική από τη νίκη με 3-0 από το πρώτο παιχνίδι μπήκε στη σάλα Νikoljac Bijelo Polje» και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 24-26 σε 33 λεπτά κάνοντας το 0-1 και βάζοντας πίεση στους Μαυροβούνιους. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έλεγχε το σετ καθόλη τη διάρκειά του (04-08, 12-16). Όταν οι Μαυροβούνιοι με τη δύναμη της έδρας κατάφεραν να προηγηθούν 21-20 οι «πράσινοι» έδειξαν ψυχικά αποθέματα και κέρδισαν το σετ στους έξτρα πόντους.

Το δεύτερο σετ η Ομόνοια δεν ακολούθησε τον ρυθμό των παικτών της Jedistvo Bemax και έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ (08-01, 16-07) με αποκορύφωμα το 21-09 που της στοίχισε το σετ το οποίο κατέληξε στους Μαυροβούνιους με 25-14 σε 24 λεπτά και ισοφάρισαν σε 1-1 τα σετ.

Αποφασισμένη για όλα

Αποφασισμένη μπήκε η Ομόνοια στο τρίτο σετ και αφού είχε την τύχη ο Ρώσος πασαδόρος Μπέγκρεϊ να έχει σωστές επιλογές και να μοιράζει ωραία το παιχνίδι προηγήθηκε με 03-08, και αφού  εξασφάλισε νταμπλ – σκορ 07-14 δεν κοίταξε πίσω. Η επίθεση δούλεψε στην εντέλεια, αφού Σιντιμπέ και Αχ. Πετρακκίδης χτυπούσαν όποτε ήθελαν, ενώ το μπλοκ του Αλεξίου ήταν καταλυτικό. Η Ομόνοια πήρε το σετ με 18-25 σε 23 λεπτά και προηγήθηκε με 1-2 σετ.
Ως εκ τούτου πήρε τη σπουδαία πρόκριση και μετέτρεψε τον επαναληπτικό σε αγγαρεία.

Το τέταρτο σετ ήταν αμφίρροπο, αφού οι δυο ομάδες έπαιζαν πλέον χωρίς άγχος. Οι Μαυροβούνιοι κατόρθωσαν να προηγηθούν 16-14. Η πρόκριση έδωσε την ευκαιρία στον κόουτς Καλμαζίδη να χρησιμοποιήσει και τους παγκίτες του. Τελικά, οι Μαυροβούνιοι κέρδισαν με 28-26 σε 30 λεπτά και ισοφάρισαν τον αγώνα σε 2-2.

Το τάι – μπρέικ ήταν αρχικά ισοδύναμο (05-05). Ο προπονητής της Ομόνοιας επανέφερε τους βασικούς του με στόχο τη νίκη και οι «πράσινοι» με βολίδα του Σιντιμπέ  εξασφάλισαν διαφορά τεσσάρων πόντων 05-09. Η Ομόνοια διατήρησε την αυτοκυριαρχία της και πήρε το σετ με 09-15 σε 13 λεπτά και τον αγώνα με 3-2 σετ.

JEDISTVO BEMAX (ΝΤ. ΜΠΡΕΠΙΡΑΤΣΕΒΙΤΣ): Κουμπούροβιτς, Ντέλιτς, Μπ. Μπουλάτοβιτς, Ρούντιτς, Μάντουνκοφ, Μπόγιτς – Λίμπερο: Πόποβιτς.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Γ. ΚΑΛΜΑΖΙΔΗΣ): Ax. Πετρακκίδης, Σωτ. Πετρακκίδης, Γκούζμαν, Αλεξίου, Μπάγκρεϊ , Σιντιμπέ – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Aδάμου, Αντωνιάδης, Aυγ. Σαββίδης, Ανδρ. Σαββίδης.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση