Ομόνοια: Κοίταξε στα μάτια το θηρίο

OMONOIA – JASTREBSKI WEGIEL 0-3 Σετ: 26-28, 13-25, 16-25

Η Ομόνοια τα έδωσε όλα στον πρώτο αγώνα για τον τρίτο γύρο του Τσάμπιονς – Λίγκ «κοίταξε στα μάτια το θηρίο» που ονομάζεται Jastrebski Wegiel και μπροστά σε 1254 θεατές στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» έχασε με 0-3 σετ. Η προσπάθεια των «πρασίνων» ήταν κάτι παραπάνω από αξιέπαινη όμως οι Πολωνοί μετά το πρώτο σετ έδειξαν την κλάση τους. Πλέον οι «πράσινοι» θα προσπαθήσουν στον επαναληπτικό της Κυριακής 17:00 στην Πολωνία για το καλύτερο.

Έφτασε κοντά στο προβάδισμα

Η Ομόνοια προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ στο πρώτο σετ έχοντας να αντιμετωπίσει την ταχύτητα και το ψηλό μπλοκ των Πολωνών. Ωστόσο, ένα 00-05 των Πολωνών «χτυπώντας» με το σέρβις στον Φέλιξ τους έφερε μπροστά με 05-12. H Oμόνοια επιχείρησε με τον Σιντιμπέ να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά το ισχυρό μπλοκ των Πολωνών δεν άφηνε περιθώρια με συνέπεια η Jastrebski να προηγηθεί 09-16. Η ομάδα μας πίεσε και με τον Φέλιξ να κάνει πολύ καλά σερβίς χάλασε την υποδοχή των Πολωνών. Έτσι με σερί 07-01 μείωσε σε 17-16. Ένα πετυχημένο μπλοκ έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στις εξέδρες αφού η Ομόνοια ισοφάρισε 18-18 .

Η Jastrebski με τον Γερμανό Κάμπα να μοιράζει το παιχνίδι ξέφυγε με 18-21, αλλά η Ομόνοια επανήλθε με τον Φέλιξ να μειώνει σε 20-21. Οι Πολωνοί ξέφυγαν με 20-23, αλλά ο Φέλιξ δεν τους άφησε ήσυχους με συνέπεια το σπουδαίο σετ να οδηγηθεί στους έξτρα πόντους. Η Jastrebski με άσσο του Ιντάλγκο πήρε το σετ με 26-28 και προηγήθηκε με 0-1.

Ζημιά από Ιντάλγκο

Το δεύτερο σετ δεν άρχισε καλά για την Ομόνοια αφού η χαμηλή άμυνα των Πολωνών ήταν καταλυτική και τους έδωσε προβάδισμα 01-05. Οι Πολωνοί με τον Ιντάλγκο χτυπούσαν συνεχώς με συνέχεια να διατηρούν προβάδισμα εφτά πόντων 04 -12, κάτι που ανάγκασε τον Γ. Καλμαζίδη να πάρει τάιμ – άουτ. Δυστυχώς για την ομάδα μας οι Πολωνοί δεν σταμάτησαν τον ρυθμό τους και αύξησαν σε 05-15 με τους Ιντάλγκο και Ντι Ρόκο. Η Ομόνοια προσπάθησε, αλλά σε αυτό το σετ έμεινε εκτός παιχνιδιού ο Φέλιξ με συνέπεια να απειλεί μόνο με τον Σιντιμπέ. Από την άλλη, η Jastrebski ξέφυγε με 12-23 κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους δυο προπονητές να χρησιμοποιήσουν όλους τους παίκτες τους. Τελικά, οι Πολωνοί κέρδισαν με 13-25 και «έγραψαν» το 0-2.

Μόνος του ο Σιντιμπέ

Η οξυδέρκεια του Μπάγκρει και η αποφασιστικότητα του Αλεξίου έδωσε την ευκαιρία στην Ομόνοια να ισορροπήσει το παιχνίδι στις αρχές του τρίτου σετ, αλλά οι Πολωνοί άνκαι πιέστηκαν πολύ προηγήθηκαν 07-10. Δυστυχώς, η προσπάθεια της Ομόνοιας να βάλει δύσκολα στους Πολωνούς έφερε και λάθη με αποτέλεσμα η Jastrebski να διατηρεί το +3 12-15 και 13-16. Από την Ομόνοια τέλειωνε φάσεις ο Σιντιμπέ, αφού οι Γκούζμαν, Φέλιξ στο σημείο αυτό δεν βοήθησαν. Το μονοδιάστατο παιχνίδι αλλά και δυο λάθη (κακό σερβίς και λάθος υποδοχή του Γκούζμαν) έδωσε την ευκαιρία στους Πολωνούς να προηγηθούν 14-18. Και στη συνέχεια 15-20. Οι Πολωνοί διαχειρίστηκαν πολύ καλά το σετ και κέρδισαν με 16-25 αλλά και τον αγώνα με 0-3 σετ.

OMONOIA (Γ. ΚΑΛΜΑΖΙΔΗΣ): Μπάγκρει, Φέλιξ, Αλεξίου,Γκούζμαν, Σιντιμπέ, Προδρόμου –Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Λίμπερο 2 Α. Σαββίδης – Αλλαγές: Σ. Πετρακκίδης, Αδάμου, Αυγ. Σαββίδης.

JASTREBSKI WEGIEL :Kόσοκ,Ιντάλγκο, Κάμπα,, Ντι Ρόκο, Σομπάλα, Μουζάι, - Λίμπερο: Πόπιντζακ - Αλλαγές: Μπορούχ, Γκιρόγκα, Ερνάστοβιτς, Στρέζεκ, Λίστακου.