Ματσάρα και η «μπίλια» στο «πράσινο»

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΟΜΟΝΟΙΑ 2-3 (15-25, 25-19, 19-25, 29-27, 12-15)

Μετά από ένα πολύ καλό αγώνα η Ομόνοια κέρδισε στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής την Ανόρθωση με3-2 στο «Θεμιστόκλειο». Ο αγώνας έφθασε σε υψηλά επίπεδα αποτελώντας προμήνυμα για το τι θα ακολουθήσει το 2019.

Η Ομόνοια εξασφάλισε τη νίκη έστω με δίποντο και βλέπει τον αγώνα της Τρίτης με τους Ρώσους. Η Ανόρθωση έδειξε με το «καλημέρα» του 2019 αποφασισμένη να παλέψει όλους τους αγώνες μέχρι το τέλος.

Πολύ ανώτερη η Ομόνοια στο πρώτο σετ επιβλήθηκε πλήρως με 25-15 και προηγήθηκε 1-0, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Η Ανόρθωση όμως δεν επηρεάστηκε από την μέτρια απόδοση του πρώτου σετ και παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ η Ομόνοια μπήκε υποψιασμένη, θύμισε κάτι από την απόδοση του πρώτου σετ και επιβλήθηκε 25-19 για να επανακτήσει το προβάδισμα 1-2.

Εκπληκτικό το τέταρτο σετ αφού η «Μεγάλη Κυρία» έπαιξε εντυπωσιακό βόλεϊ απέναντι στους «πράσινους» που ήθελαν να κερδίσουν και να πάρουν το τρίποντο. Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Ανόρθωση κέρδισε με 29-27 και ισοφάρισε το ντέρμπι σε 2-2.

Συναρπαστικό ήταν και το πέμπτο σετ με την Ομόνοια να επικρατεί 15-12 και να κερδίζει το σπουδαίο ντέρμπι.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Στρουγκάρεβιτς, Αμπουϊλα, Σαββίδης, Χριστοφόρου, Παγιάν, Ερέρα – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης.- Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Χατζηδημητρίου, Πρωτοψάλτης.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ρεϊνάλντο, Σ. Πετρακκίδης, Άλβες, Μιράντα, Αλεξίου, Ελευθερίου – Λίμπερο: Πλατρίτης. - Αλλαγές: Προδρόμου.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση