Διεκδικεί το νταμπλ η Ομόνοια

Την ευκαιρία να διεκδικήσει το νταμπλ απέκτησε η Ομόνοια το βράδυ της Παρασκευής.

Την ευκαιρία να διεκδικήσει το νταμπλ απέκτησε η Ομόνοια το βράδυ της Παρασκευής. Μετά από ένα πολύ ωραίο αγώνα όπου το πρώτο σετ κρίθηκε σε 40 λεπτά στους έξτρα πόντους (33-35) κέρδισε την Αναγέννηση στη Σάλα Δερύνειας με 0-3 σετ πέτυχε το 4-0 στις νίκες και αναμένει αντίπαλο από τη σειρά Green Air Παφιακός – ΑΠΟΕΛ. Η Αναγέννηση περιορίζεται στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης πλέον.

Φοβερή μάχη έγινε στο πρώτο σετ μεταξύ δυο ομάδων που ήθελαν πολύ να το κερδίσουν. H Oμόνοια προηγήθηκε στα αρχικά στάδια 07-12, σλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μην αφήσουν τους Κυπελλούχους να τους ξεφύγουν. Μάλιστα, ισοφάρισαν 24-24 και τα πάντα κρίθηκαν σε 40 λεπτά αγώνα όπου η Ομόνοια κέρδισε τελικά σε 40 λεπτά 33-35 και προηγήθηκε με 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ μετά τους πρώτους πόντους που προηγήθηκε η Αναγέννηση 06-04, η Ομόνοια έλεγξε το σετ, προηγήθηκε με επτά πόντους 14-21 για να επιβληθεί τελικά σε 24 λεπτά 16-25 και να ανοίξει την ψαλίδα στο σκορ 0-2 σετ.

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στο τρίτο σετ και παρά το γεγονός ότι η Αναγέννηση μπήκε «φουριόζα» 08-04 κατάφερε να φέρει το σετ στα μέτρα της. Οι «πράσινοι» διατηρούσαν το ισχνό προβάδισμα στο σκορ (14-16, 19-20, 20-22) για να κερδίσουν τελικά 23-25 εξασφαλίζοντας τη νίκη και την πρόκριση.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ): Φελάχογλου, Κοσλόφσκι, Τοντόροβιτς, Καραγιάννης, Αργκίλαγος, Αποστόλου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου –Αλλαγές: Στέκας, Τόφιας, Πέτρου.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Ρεϊνάλντο, Σ. Πετρακκίδης, Άλβες, Μιράντα, Αλεξίου, Αχ. Πετρακκίδης – Λίμπερο: Πλατρίτης.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση