Δεν άντεξε και έχασε στην Ελβετία η Ομόνοια

Ένα μπλακ – άουτ της Ομόνοιας στο τρίτο  σετ όταν η ομάδα μας προηγήθηκε με 11-16 ήταν καθοριστικό για να δεχθούν οι «πράσινοι» την  ήττα με 0-3 στο το χωρητικότητας 1000 θεατών SportsHalle Τellenfeld από την Volley Armiswil.  Ο αγώνας ήταν στο πλαίσιο της φάσης των 16 τελικών (32 0μάδες) του CEV Cup Ανδρών.

Η προσοχή στρέφεται πλέον στον επαναληπτικό της Λευκωσίας όπου η Ομόνοια θα επιδιώξει με τη συμπαράσταση των οπαδών της να κερδίσει με 3-0 ή 3-1 και να οδηγήσει την πρόκριση σε τάι – μπρέικ.

Mε την έναρξη του αγώνα οι «πράσινοι» προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 11-09. Το σετ ήταν σε απόλυτη ισορροπία με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν 12-12. Στο σημείο εκείνο οι Ελβετοί με τη συμπαράσταση και του κόσμου τους ξέφυγαν 18-13 και αργότερα 21-15 δείχνοντας να ελέγχουν το σετ. Τελικά, οι Ελβετοί κέρδισαν το σετ με 25-19 και προηγήθηκαν 1-0 σε 30 λεπτά.

Τον δικό της ρυθμό προσπάθησε να δώσει στο  δεύτερο σετ η Ομόνοια και ξέφυγε 01-06 αιφνιδιάζοντας τους Ελβετούς που όμως αντέδρασαν και μείωσαν σε 05-08 στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ.  Η Ομόνοια διατήρησε σταθερά το προβάδισμα και μέχρι το  δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ 13-16. Οι Ελβετοί πίεσαν αλλά οι «πράσινοι» συνέχισαν να προηγούνται σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ 21-24. Η  ομάδα της Armiswil έδειξε ανθεκτική και ισοφάρισε 24-24 οδηγώντας το σετ στους έξτρα πόντους. Το σετ «κρεμόταν σε μια κλωστή» με την Armiswil όμως να κερδίζει 28-26 σε 35 λεπτά και να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 2-0. Για την Ομόνοια εμφανίστηκε αισθητά ανεβασμένος ο Σιντιμπέ.

Η ομάδα του Καλματζίδη άρχισε πάλι δυνατά το τρίτο σετ και προηγήθηκε 01-04, για να οδηγηθούν οι δυο ομάδες στους πάγκους για οδηγίες προηγούμενη με 06-08. Η Ομόνοια έδειχνε αποφασισμένη και πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 09-13 για να πάει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο + 5 11-16. Σε εκείνο το σημείο οι Ελβετοί  έδειξαν αντίδραση και μείωσαν σε 15-17 ενώ μετά από ένα μπλακ – άουτ των «πρασίνων» προηγήθηκαν 22-18 για να κερδίσουν το σετ με 25-20 σε 32 λεπτά και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ARMISWIL(ΠΑΥΛΙΣΕΒΙΤΣ): Χόουατσον, Στέιτσμειερ, Κέστεν, Λιούπιτσιτς, Ντζόκιτς, Χαμασιέρ – Λίμπερο: Kλεμέντ – Αλλαγές: Moυντβάλερ, Μπαγντάντι.

OMONOIA(Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ): Γκούζμαν, Προδρόμου, Αλεξίου,Μπάγκρει, Σιντιμπε, Φέλιξ – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Αχ. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης.