Βολεϊ: Ισχυρό προβάδισμα για την Ομόνοια για τον τίτλο

Κέρδισε τον Παφιακό στο τάι-μπρέικ

Σε ένα αγώνα που «έσπαζε κόκκαλα», άλλωστε ήταν το ντέρμπι κορυφής η Ομόνοια κέρδισε στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» τον Green Air Παφιακό με 3-2 σετ. Η νίκη σημαίνει πρωτιά για την Ομόνοια (36 βαθμοί έναντι 32 του Green Air Παφιακού), μια αγωνιστική πριν το τέλος της ρέγκιουλαρ σίζον. Το κυριότερο όμως σημαίνει προβάδισμα 2-0 στις νίκες ενόψει πλέϊ –οφς. Ο αγώνας που κράτησε δυο ώρες και 17 λεπτά, ήταν εξ αναβολής για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών, όπως αναμενόταν ήταν συγκλονιστικός με τις δυο ομάδες να αξίζουν τη νίκη. Ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε δυο φορές 0-1 και 1-2, αλλά η Ομόνοια αντέδρασε και ήταν καταπληκτική στο τάϊ – μπρέικ. Το παιχνίδι ήταν προμήνυμα τι θα ακολουθήσει στα πλέί-οφς, ενώ ίσως οι δυο ομάδες ανταμώσουν στον Τελικό Κυπέλλου.

Η Ομόνοια άρχισε καλύτερα το ντέρμπι και προηγήθηκε 2-0 και 04-02. Ο Green Air Παφιακός κατάφερε να ισοζυγίσει και ισοφάρισε 05-05. Το σέρβις του Νικόλα Ελευθερίου όμως δυσκόλεψε την υποδοχή των Παφιτών που με τους πόντους του Δερυνειώτη διεθνή, αλλά και του Ρεϊνάλντο έδωσαν το προβάδισμα 08-05 στο «τριφύλλι». Η ομάδα του Αλεξάντερσεν αντέδρασε και κατάφερε να βρει λύσεις και να ισοφαρίσει 10-10. Η Ομόνοια εξακολουθούσε όμως να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ 14-13, αλλά ο Green Αir Παφιακός έκανε δικό του το προβάδισμα 15-17 στα μέσα του σετ. Με κομβικούς τους Ουίλιαν και Ασπιώτη ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε με τρεις 20-23 (σ.σ. τέλειωμα Κ. Ευσταθίου). Οι Παφίτες κατάφεραν να κερδίσουν το σετ με 25-22 σε 24 λεπτά και να πάρουν προβάδισμα ψυχολογίας με 1-0 σετ.

Η Ομόνοια πήρε το σετ των ανατροπών Πολύ δυνατά μπήκε η Ομόνοια στο δεύτερο σετ και πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων 05-01, αφού δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό την υποδοχή των φιλοξενουμένων. Η Ομόνοια ήταν πιο αποφασιστική και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (12-09, 13-10) έχοντας αιχμή τον Ελευθερίου. Ωστόσο, ο Green Air Παφιακός με μπροστάρη τον πολύ καλό Ουϊλιαν ισοφάρισε 15-15. Με διπλό μπλοκ των Κνέζεβιτς – Χους οι «μπλε» προηγήθηκαν 17-18. Τα άστοχα σερβίς όμως έδωσαν ψυχολογία στην Ομόνοια που κατάφερε να προηγηθεί 21-19 σε ένα σετ ανατροπών. Οι «πράσινοι» έδειξαν να βρήκαν τα πατήματά τους διατήρησαν το +2 23-21 και ανάγκασαν σε τάιμ – άουτ τον προπονητή του Green Air Παφιακό Τόρε Αλεξάντερσον. Τελικά, στην τελευταία φάση του σετ ο Ελευθερίου σταμάτησε τον Χους και έδωσε τον πόντο νίκης στην Ομόνοια 25-23 σε 29 λεπτά. Πλέον το ντέρμπι διαμορφώθηκε στο ισόπαλο 1-1.

Ξανά προβάδισμα στους «μπλε» Πιο σίγουρος εμφανίστηκε ο Green Air Παφιακός στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και διατηρούσε το μικρό προβάδισμα ενός – δυο πόντων, αφού η Ομόνοια είχε άστοχα σέρβις (04-05, 06-08). Η Ομόνοια με άσο του Άλβες γύρισε τα σε βάρος της δεδομένα και προηγήθηκε 11-10. Ο Green Air Παφιακός όμως επανήλθε και με σερί και άσο του Ευσταθίου προηγήθηκε 14-18. Οι παίκτες του Αλεξάντερσεν είχαν τα ηνία του σετ 17-21, αλλά το σετ έγινε ντέρμπι. Η Ομόνοια βελτιώθηκε και μείωσε στον πόντο 23-24, αλλά με ένα υποδειγματικό κάρφωμα ο Ασπιώτης τέλειωσε το σετ για την ομάδα του 25-23 δίνοντας εκ νέου την ομάδα του στην Παφιακή ομάδα 2-1 σετ σε 29 λεπτά.

Καμιά εκ των δυο ομάδων δεν κατάφερε να επιβληθεί στην έναρξη του τέταρτου σετ. Κυριάρχησαν τα χαμένα σέρβις,απλά ο Green Air Παφιακός βρήκε δυο φάσεις με τον Νικολάι Χους και προηγήθηκε 07-09. Η Ομόνοια ισοφάρισε 10-10, αλλά ο Green Air Παφιακός με πρωταγωνιστή τον Χους ξέφυγε εκ νέου 10-12. Οι «πράσινοι» όμως με τα φαρμακερά σέρβις του Άλβες βρήκαν ψυχολογία και έκαναν το δικό τους σερί 14-12. Το σετ θα κρινόταν στις λεπτομέρειες αφού οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 19-19. Ωστόσο, ο Green Air Παφιακός μπήκε στα τελικά στάδια του σετ προηγούμενος με 20-21 με τον Ουϊλιαν. Η Ομόνοια όμως δεν τον άφησε να ξεφύγει αφού μετά από άστοχη επίθεση του Ασπιώτη πέρασε μπροστά 22-21, ενώ ο Ρεϊνάλντο έδωσε αέρα δυο πόντων στην ομάδα του για να τελειώσει το σετ 25-23 για τους «πράσινους» σε 33 λεπτά που ισοφάρισαν 2-2. Η Ομόνοια μπήκε φουριόζα στο τάϊ – μπρέικ.

Με μπλοκ του Αλεξίου και λάθος του Ασπιώτη προηγήθηκε 05-01. Οι «πράσινοι» ελέω και της ανόδου του Μιράντα, αλλά και τη νευρικότητα των παικτών του Green Air Παφιακού πέρασαν στο άλλο τερέν έχοντας διαφορά πέντε πόντων 08-03. Η επίθεση της Ομόνοιας ήταν αψεγάδιαστη με τον Άλβες να μοιράζει υποδειγματικά. Με άσο του Ρεϊνάλντο το «τριφύλλι» έκανε νταμπλ – σκορ 12-06 και με μπλοκ Άλβες – Αλεξίου διατήρησε τα κεκτημένα 14-07. Την πιο ωραία φάση του αγώνα πρόσφερε ο Άλβες στον τελευταίο πόντο του σετ όταν με πλασέ διαμόρφωσε το 15-07 και το 3-2 για την Ομόνοια.

OMONOIA – GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-2 (22-25, 25-23, 23-25, 25-23, 15-08)

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Σ. Πετρακκίδης, Άλβες, Μιράντα, Αλεξίου, Ελευθερίου, Ρεϊνάλντο – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Πριοδρόμου. Green Air

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Τ. ΑΛΕΞΑΝΤΕΡΣΕΝ): Οικονομίδης, Χους, Κνέζεβιτς,Ασπιώτης, Ουϊλιαν, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Ανδρέου.