Ανόρθωσις-Νέα Σαλαμίνα 0-3: Μια νίκη μακριά από την 3η θέση η Σαλαμίνα

Πήρε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι η Σαλαμίνα με 0-3 σετ

Μια νίκη μακριά από την 3η θέση βρίσκεται η Νέα Σαλαμίνα. Μέσα στο «Θεμιστόκλειο» οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη επί της Ανόρθωσης με 0-3 σετ και πλέον θέλουν να τελειώσουν τη σειρά και να κατακτήσουν την 3η θέση στο «Σπύρος Κυπριανού» στον επόμενο αγώνα.

Η Ανόρθωση δεν παρουσιάστηκε σε καλή κατάσταση και πλέον βρέθηκε δυο νίκες πίσω. Στόχος να κάνει ένα μπρέικ στο «Σπύρος Κυπριανού» εάν θέλει να ελπίζει.

Από εκεί που έμεινε … συνέχισε η Νέα Σαλαμίνα στα Βαρωσιώτικα ντέρμπι που θα κρίνουν την 3η θέση στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο σετ κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση της Ανόρθωσης και αφού εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη της «Μεγάλης Κυρίας» κέρδισαν με 22-25 σε 33 λεπτά ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο σετ η Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη αισθητά και πήρε το προβάδισμα για να κερδίσει 19-25 και να διευρύνει σε 0-2 το υπέρ της σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι και στο τρίτο σετ το οποίο εξασφάλισαν με 21-25 και ταυτόχρονα τον αγώνα με 0-3 σετ. Η Ανόρθωση πάλεψε, αλλά δεν είχε λύσεις για να κερδίσει το σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Μοντόγια, Σπύρου, Κνέζεβιτς, Σοόενσεν, Μπελχαρίνι, Κολάς – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού.. Αλλαγές: Στρουγκάρεβιτς.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Παφίτης, Μπλάνκο, Κορνιένκο,Ζηκάκης, Γεωργίου ,Βανέγκας – Λίμπερο: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Σιαπάνης.