Τρίποντο τετράδας για ΑΠΟΕΛ

ΑΠΟΕΛ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-0 (25-22, 25-22, 25-23)

Την πρώτη, αλλά ταυτοχρόνως πολύ σημαντική νίκη πέτυχε την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2018 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας το ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» του Λούη Λοϊζου σε ένα πραγματικό ντέρμπι κέρδισαν την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 και βλέπει με αισιοδοξία τη συνέχεια. Η Αναγέννηση δέχθηκε την πρώτη ήττα αλλά τα έδωσε όλα δείχνοντας ότι έχει τα φόντα να διεκδικήσει τις ψηλές θέσεις.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ με τις λεπτομέρειες να κρίνουν τον νικητή. Αυτές ήταν «γαλαζοκίτρινες» και το ΑΠΟΕΛ επιβλήθηκε 25-22 παίρνοντας ψυχολογία με το 1-0 σετ.

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν στο δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να παλεύουν με πάθος τον κάθε πόντο, αλλά οι παίκτες του Λοϊζου πήραν το σετ με 25-22 και αύξησε το προβάδισμα σε 2-0 σετ.

Αποφασισμένες μπήκαν και στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες, αλλά και πάλι οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν πιο ψύχραιμοι και κέρδισαν με 25-23 κερδίζοντας το σπουδαίο τρίποντο.

ΑΠΟΕΛ(Λ. ΛΟΪΖΟΥ): Κασαμπαλής, Χάλαντα, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Ράμμα, Δημητρίου – Λίμπερο: Παντελή.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Τόφιας, Ντεσποτόφσκι,Αποστόλου, Φελάχογλου, Αργκίλαγος, Τοντόροβιτς – Λίμπερο Πέτρου. – Αλλαγές: Στέκας, Ντουβαρτζί.