Μεγάλο διπλό για το ΑΠΟΕΛ στην Πάφο

Επικράτησε με 3-1 σετ του Παφιακού

Μεγάλο διπλό πέτυχε το ΑΠΟΕΛ στη Σάλα «Αφροδίτη» στην Πάφο. Κέρδισε με ανατροπή μάλιστα, τον Green Air Παφιακό με 1-3 σετ και μείωσε στις νίκες 1-2 σετ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» με αυτή τη σπουδαία επιτυχία αποκτούν άλλη δυναμική στους ημιτελικούς, αφού την ερχόμενη Παρασκευή (20:00 ζωντανό από τη Cytavision) θα επιδιώξουν τη νίκη ώστε να ισοφαρίσουν σε 2-2 και να αρχίσει η σειρά από την αρχή. Ο Green Air Παφιακός έχασε την ευκαιρία να κάνει το 3-0, αλλά δεν ήταν σε καλή βραδιά (σ.σ. εκτός από το πρώτο σετ), ενώ επηρεάστηκε από τον τραυματισμό του Ουϊλιαν.

Ο Green Air Παφιακός ήταν ανώτερος στο πρώτο σετ και επιβλήθηκε σχετικά άνετα με 25-16, γράφοντας το 1-0 σετ. Σημειώνεται όμως ότι στο 07-02 υπέρ των Παφιτών τραυματίστηκε ο Ουϊλιαν και αποχώρησε, αλλά ο Νικόλας Κωνσταντινίδης που τον αντικατέστησε ήταν θετικός.

Η αντίδραση του ΑΠΟΕΛ δεν άργησε να έλθει. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν πτοήθηκαν από την άσχημη τροπή του πρώτου σετ και κατόρθωσαν να κερδίσουν 22-25 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 1-1. Συγκεκριμένα, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μέσα του σετ 16-16. Ωστόσο, η ομάδα του Λοϊζου προηγήθηκαν 19-21 και κέρδισαν 22-25. Οι Παφίτες αγωνίστηκαν χωρίς τον Ουϊλιαν.

Στο τρίτο σετ οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν πολύ καλύτεροι και διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα (09-15, 10-16, 13-18). Η ομάδα του Αλεξάντερσεν αντέδρασε μείωσε σε 23-24, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Άκης Ασπιώτης κάρφωσε έξω για να πάρει το σετ το ΑΠΟΕΛ με 23-25 και να ανατρέψει το σκορ. Σπουδαίο ρόλο στην επικράτηση του ΑΠΟΕΛ διαδραμάτισαν οι Χρυσοστόμου και Χάλαντα.

Το ΑΠΟΕΛ με ανεβασμένη ψυχολογία από την ανατροπή κυριάρχησε στο τέταρτο σετ το οποίο κέρδισε 16-25 και έκανε το σπουδαίο διπλό στην Πάφο. Ο Green Air Παφιακός επηρεασμένος από την τροπή που πήρε το παιχνίδι και τον τραυματισμό του Βραζιλιάνου ακραίου έχασε το σετ, τον αγώνα, αλλά και τη διαφορά ασφαλείας που είχε από το ΑΠΟΕΛ στις νίκες.

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ –ΑΠΟΕΛ 1-3 (25-16, 22-25, 23-25, 16-25)

GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Τ. Αλεξάντερσεν): Eυσταθίου, Οικονομίδης, Κοπρίβιτσα, Ασπιώτης, Ουϊλιαν, Κνέζεβιτς – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Aνδρέου, Κωνσταντινίδης, Μαυρομμάτης.

ΑΠΟΕΛ (Λ. ΛΟΪΖΟΥ): Κασαμπαλής, Χάλαντα, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Νίκιτιν, Δημητρίου- Λίμπερο1: Παντελή, Λίμπερο 2: Κυθραιώτης.