Πετόσφαιρα Ανδρών: Πήραν τα ντέρμπι Νέα Σαλαμίνα και ΑΠΟΕΛ

Συνεχίστηκε το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών την Παρασκευή με τη δεύτερη αγωνιστική

Με τη Νέα Σαλαμίνα να παίρνει το πρώτο Βαρωσιώτικο ντέρμπι κερδίζοντας την Ανόρθωση με 3-0 και το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει μετά από «μάχη» δυόμισι και πλέον ωρών τον Παφιακό με 2-3 σετ συνεχίστηκε το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών την Παρασκευή με τη δεύτερη αγωνιστική.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας στο τοπικό ντέρμπι των Κοκκινοχωριών η Αναγέννηση «πέρασε» από το Φρέναρος κερδίζοντας την τοπική Ολυμπιάς με 0-3.

Ο αγώνας Ομόνοια – Pokka ΑΕ Καραβά αναβλήθηκε λόγω ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των «πρασίνων».

«Ερυθρόλευκο» το βαρωσιώτικο ντέρμπι

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-0 Σετ: 1o 25-16, 2ο 25-21, 3ο 25-19

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του πρώτου βαρωσιώτικου ντέρμπι της φετινής χρονιάς. Οι «ευθρόλευκοι» κέρδισαν την Ανόρθωση στο «Σπύρος Κυπριανού» με 3-0 σετ σε σχεδόν 1 ώρα και 26 λεπτά πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών. Οι «κυανόλευκοι» που πάλεψαν κυρίως στο δεύτερο σετ δέχθηκαν την πρώτη τους ήττα. Το ντέρμπι έγινε μπροστά σε 250 θεατές.

Πολύ δυνατά μπήκε στον αγώνα η Νέα Σαλαμίνα και προηγήθηκε 08-03 και 16-09 δείχνοντας ότι ήθελε να γίνει «αφεντικό» του αγώνα. Η μορφή του σετ δεν άλλαξε με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα 21-13 και τελικά να κερδίζουν 25-16. Το 1-0 στα σετ ήταν γεγονός για τη Νέα Σαλαμίνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Αντώνη Κωνσταντίνου συνέχισαν από εκεί που έμειναν στο πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 08-02 στο δεύτερο. Σταθερά, οι «ερυθρόλευκοι» έλεγχαν τον ρυθμό, αφού οι «κυανόλευκοι» δεν έβρισκαν λύσεις και ξέφυγαν με νταμπλ – σκορ 16-08. Η Ανόρθωση είχε αντοχές στο σετ και με σερί 05-10 μείωσε σε 18-21 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ωστόσο, η Νέα Σαλαμίνα άντεξε στην πίεση.

Με ένα άσο του νεοεισελθόντα Σωτήρη Σιαπάνη και μια πετυχημένη επίθεση του πρώην κυανόλευκου Γαβριήλ Γεωργίου το σετ βάφτηκε ερυθρόλευκο με 25-21 σε 26 λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη διαμορφώνοντας το 2-0 στα σετ.

Αμφίρροπο ήταν το σετ στις αρχές του τρίτου, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 08-07. Το σετ διατήρησε το σασπένς του μέχρι το δεύτρο τεχνικό τάιμ – άουτ 17-17. Στο σημείο εκείνο η Νέα Σαλαμίνα βελτίωσε την απόδοσή της σε όλους τους τομείς και κέρδισε το σετ με 25-19 σε 24 λεπτά παίρνοντας και τη νίκη με 3-0 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Παφίτης, Κασαμπαλής, Βανέγκας, Ζηκάκης, Γεωργίου, Κορνιένκο – Λίμπερο: Kοπανάροφ. – Αλλαγές: Σιαπάνης.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Κολάς, Στρουγκάρεβιτς, Παλχαρίνι, Κνέζεβιτς, Ματέι, Σόρενσεν – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού.

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΕΛ Σετ: 2-3 1o 23-25 2ο 25-20 3o 17-25, 4ο 25-20 5ο 12-15

Το ΑΠΟΕΛ ήταν π μεγάλος νικητής του ντέρμπι στο «Αφροδίτη» κερδίζοντας με 2-3 σετ μετά από δυο ώρες και 50 λεπτά τον Παφιακό. Ο αγώνας ήταν εκπληκτικός και έγινε στην παρουσία 250 θεατών. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κόλλησαν» δεύτερη σερί νίκη και ανέβηκαν στους πέντε βαθμούς, ενώ ο Παφιακός έχει τέσσερεις.

Πολύ μεγάλο παιχνίδι έγινε στο πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να επιδιώκουν με μανία το σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατόρθωσαν να εξασφαλίσουν τους κρίσιμους πόντους και να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 0-1 αφού κέρδισαν 23-25.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μετά από ωραίο σετ κέρδισαν με 25-20 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 1-1. To ΑΠΟΕΛ παρά την «ψυχρολουσία» του δεύτερου σετ επανήλθε και κατάφερε να κερδίσει το τρίτο με 17-25 ανακτώντας εκ νέου το προβάδισμα στο ντέρμπι με 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ υπήρξε νέα αντίδραση από τον Παφιακό, ο οποίος αφού προηγήθηκε με 23-18 κέρδισε με 25-20 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 2-2. Το σετ είχε 15λεπτη διακοπή. Το πέμπτο σετ ήταν ισοδύναμο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (08-07, 12-13) και το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει τελικά με 12-15 παίρνοντας τη νίκη με 2-3 σετ και το δίποντο.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Κωνσταντινίδης, Παπαδόπουλος, Ασπιώτης, Τοντόροβιτς, Ευσταθίου, Οικονομίδης – Λίμπερο: Aντωνίου. – Αλλαγές: Πλατρίτης.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑΣ): Βερίσιμο, Χατζηπαύλου, Λούνα, Πούλκο, Χρυσοστόμου Γ. , Χαλλουμής – Αλλαγές: Kυπριανού.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ»: ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ. 0-3 Σετ: 1o 17-25, 2ο 26-28, 3ο 25-27

Η Αναγέννηση Δ. ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι των Κοκκινοχωριών αφού μέσα στην κατάμεστη από 500 ενθουσιώδεις φιλάθλους αίθουσα αθλοπαιδιών του Γυμνασίου Φώτη Πίττα κέρδισε την εξαιρετική Ολυμπιάς με 0-3 σετ και έκανε «σεφτέ» στις νίκες. Το ντέρμπι ήταν όνομα και πράμα με την Αναγέννηση να κερδίζει το δεύτερο και τρίτο σετ στις λεπτομέρειες. Η ομάδα του Παύλου Κωνσταντίνου έδειξε ξανά ότι θα είναι «σκληρό καρύδι» για όλους.

Η Αναγέννηση Δερύνειας μπήκε φουριόζα στο τοπικό ντέρμπι των Κοκκινοχωριών κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 17-25 και να προηγηθεί 0-1 σε 30 λεπτά.

Ματς για γερά νεύρα έγινε στο δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να παλεύουν επί ίσοις όροις. Οι «πράσινοι» του Μίμη Παμπακά πήραν το σετ στους έξτρα πόντους με 26-28 και «έγραψαν» το 0-2 στο φωτεινό πίνακα σε 40 λεπτά.

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα, αλλά η τύχη και πάλι χαμογέλασε στην Αναγέννηση που κέρδισε σε 34 λεπτά με 25-27 σπάζοντας την έδρα της πολύ καλής Ολυμπιάδος κερδίζοντας με 0-3 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Πέτρου, Αντωνίου, Στέκας, Γιανούζοβιτς, Τέρετσουκ, Φιλίπας – Λίμπερο: Πρωτοπαπάς. – Αλλαγές: Παπέττας, Αδάμου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ. (Μ. ΠΑΜΠΑΚΑΣ): Χριστοφή, Νόσοφ, Καραγιάννης, Γκρόενβελντ, Στέποβιτς, Κ. Παπαϊωάννου – Λίμπερο: Xρ. Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Tτόφιας, Τοφής.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση