Αποθέματα τίτλου γα Απόλλωνα - Ανόρθωση

Σπουδαίες νίκες εκτός έδρας

Αποθέματα πρωταθλήτριας έδειξε ο Απόλλων στο   «ΚΙΤΙΟΝ»  Με ανατροπή πέρασε το εμπόδιο της  ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ  και  βλέπει την πρώτη θέση. Η Ανόρθωση έφυγε με διπλό από τη Σάλα «Νίκος Σολωμονίδης» κερδίζοντας την ROBO MARKETS ΑΕΛ 0-3 σετ.
Στον Όμιλο διαβάθμισης η Αναγέννηση  πέρασε  με  νίκη 1-3 επί του  Εθνικού Λατσιών ενώ η Ολυμπάδα  Ν. ξεπέρασε το  ΘΟΙ Αυγόρου  με 1-3 σετ.

ΌΜΙΛΟΣ ΤΙΤΛΟΥ
ΣΑΛΑ ΝΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ:
ROBO MARKETS ΑΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ  0-3 (21-25 19-25 13-25)
Η Ανόρθωση έφυγε με διπλό από τη Σάλα «Νίκος Σολωμονίδης» κερδίζοντας την ROBO MARKETS ΑΕΛ 0-3 σετ. Με αυτή τη νίκη  εξακολουθεί να βλέπει από την πρώτη θέση τους άλλους ανταγωνιστές. Η . ROBO MARKETS ΑΕΛ έμεινε τέταρτη ψάχνοντας  αλλού βαθμούς.

Η Ανόρθωση μπήκε  δυνατά στον αγώνα και αφού επιβλήθηκε πήρε το πρώτο σετ 21-25 «παγώνοντας» το «Νίκος Σολωμονίδης» αφού άνοιξε το σκορ, απέναντι σε μια Robo Markets ΑΕΛ που προσπάθησε πολύ.

Δεν άλλαξε οτιδήποτε στο δεύτερο σετ με την Ανόρθωση να το παίρνε με 19-25 γράφοντας το 0-2 σετ. Η Ανόρθωση  έπαιξε καλά στο τρίτο   σετ το οποίο κέρδισε με 19-25 φεύγοντας με το πολυπόθητο  τρίποντο από τη «ΣΑΛΑ ΝΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ.

ROBO MARKETS ΑΕΛ (ΣΠ. ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ): Σπύρου, Βόρονα, Κωνσταντινίδου, Κχαταρασβίλι, Κυπριανού, Παύλου – Λίμπερο: Αραούζου. – Αλλαγές: Πεχλιβάνη Σαγιά.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Bασιλείου, Καετάνο, Χριστοπούλου,Μπούραζερ, Μπρατούνχινα,  Σταυρινίδου – Λίμπερο:Δαϋίδ. – Αλλαγές: Κακουρή  Κορντούν.

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ – ΑΠΟΛΛΩΝ 1-3  (25-21 18-25, 22-25 17-25)
Αποθέματα πρωταθλήτριας έδειξε ο Απόλλων στο   «ΚΙΤΙΟΝ»  Με ανατροπή πέρασε το εμπόδιο της  ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ  και  βλέπει την πρώτη θέση.

Ψυχολογικό και αγωνιστικό προβάδισμα πήρε η Τεχνοοικία ΑΕΚ που στο πρώτο σετ επέβαλε τον ρυθμό της και κέρδισε 25-21. Ο Απόλλων στα τελευταία στάδια του σετ φάνηκε να αποσυντονίζεται χάνοντας  το σετ.
Ο Απόλλων αντέδρασε στο δεύτερο σετ αφού το πήρε με 18- 25 έγραψε το 1-1 με  το ντέρμπι να  αποχτά νέα τροπή.

Τα δεδομένα που διαμορφώθηκαν βοήθησαν τον Απόλλωνα στα δυο επόμενα σετ να επιβληθεί αφού πήρε τα σετ τα δυο επόμενα σετ φεύγοντας με το διπλό.

ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ(Λ. ΧΟΛΟΣΙ
): Στ. Ιωάννου, Καρπεντιέρ, Στυλιανού,Μάγκνιτς, Ριπνάγια,Ριαλά – Λίμπερο1.: Ελ. Μοσφιλιώτη, Λίμπερο2: Καπιτανή. – Αλλαγές: Ιωάννου, Πέτρου.

ΑΠΟΛΛΩΝ(ΣΤ. ΦΡΑΓΚΕΣΚΟΥ): Αγκούλο, Μπρλέτιτς, Ι. Λεωνίδου, Ντουντνίκοβα, Μανίταρου, Χαραλάμπους, - Λίμπερο1: Ε.Λεωνίδου, Λίμπερο 2: Στεφάνου. – Αλλαγές: Σ ίμανόφσκί Στυλανού.

ΌΜΙΛΟΣ ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΗΣ
ΓΥΜΝΑΣΙΟ Λ. : ΕΘΝΙΚΟΣ Λ. – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ. 1-3 (25-22  22-25  09-25 16-25

Το πρώτο σετ ήταν όλα τα λεφτά στον αγώνα Εθνικού Λατσιών – Αναγέννησης Δερύνεας. Η ομάδα των Λατσών επικράτησε στο πρώτο σετ αλλά στη συνέχεα η Αναγέννηση Δερύνειας ανέβασε στροφές και κέρδισε με 1-3 σετ.

Αφήνιασε η  ομάδα των Λατσιών στο πρώτο σετ και κατάφερε να το πάρει με 25-22 ανοίγοντας το σκορ. Η Αναγέννηση δεν μπόρεσε να  φανεί συνεπής  στα τέλη  του σετ.
Η αντίδραση της Αναγέννησης ήταν άμεση αφού πήρε το δεύτερο σετ με 22-25 μετά από ένα ωραίο   σετ ισοφαρίζοντας την ομάδα των Λατσιών.

Το τρίτο σετ άνηκε στην Αναγέννηση που  το πήρε με 09-25 ενώ εύκολη ήταν η  νίκη στο τέταρτο σετ με 16-25.

ΕΘΝΙΚΟΣ Λ.(ΕΥ.ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ):Φραγκιαδάκη, Κωνσταντίνου, Λουκά, Τίλεϊ , Χρστοδούλου, Σολωμή – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Ττέκη

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ.(Λ. ΛΟΙΖΟΥ): Γκρίπαν, Δημητρίου,Φραντζέσκου, Ευσταθίου, Παπαγιάννη – Λίμπερο: Oικονόμου.

ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.  1-3  (31-29 22-25 17-25 20-25)
Σασπένς ε
ίχε το πρώτο σετ στο Αυγόρου με το ΘΟΙ  να προηγείται, αλλά την Ολυμπιάδας Ν. να αντιδρά  παίρνοντας το  τρίποντο

Φοβερός ο αγώνας στο πρώτο σετ με τα κορίτσια του ΘΟΙ -  Ολυμπιάδας Ν. να τα δίνουν όλα με το σετ να μην έχε τέλος παρά μόνο στους έξτρα πόντους με την ομάδα του Αυγόρου να χαμογελά (31-29). Η Ολυμπιάδα εξασφάλισε τα άλλα 3 σετ με 22-25 17-25 20-25 κερδίζοντος.