Μπρέικ ελπίδας η Ανόρθωση

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-3 (25-23, 21-25, 22-25, 20-25)

Το μπρέικ που της επιτρέπει να αισιοδοξεί ότι αυτή τελικά θα κατακτήσει την 5η θέση στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών πέτυχε το βράδυ της Τετάρτης η Ανόρθωση. Μέσα στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 1-3 σετ και μείωσε στις νίκες σε 1-2. Η «Μεγάλη Κυρία» πέτυχε τη νίκη με ανατροπή, αφού οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 1-0, αλλά δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στη συνέχεια.

Δυνατό και ισοδύναμο το πρώτο σετ με τη Νέα Σαλαμίνα να κερδίζει τελικά σε 35 λεπτά 25-23 και να προηγείται με 1-0 σετ.
Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωση αντέδρασε και έδωσε τη δική της απάντηση στο τερέν, αφού ισοφάρισε σε 28 λεπτά 1-1. Το σετ ολοκληρώθηκε 21-25 για τη «Μεγάλη Κυρία».

Η «Μεγάλη Κυρία» κατάφερε να «γυρίσει το παιχνίδι» κερδίζοντας το τρίτο σετ σε 30 λεπτά 22-25 και «έγραψε» το 1-2 σετ μέσα στο «Σπύρος Κυπριανού».

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στο τέταρτο σετ και επιβλήθηκε 20-25 σε 25 λεπτά ολοκληρώνοντας την ανατροπή κερδίζοντας τον αγώνα με 1-3 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Καλαφάτης, Ζηκάκης, Χρυσοστόμου, Σιαπάνης, Γκούϊμοντ, Λαρραχόντο – Λίμπερο: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Παφίτης.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Παναγιωτίδης, Αμπουϊλα, Σαββίδης, Χριστοφόρου, Παγιάν, Κοντός – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Χρυσοστόμου.

Ο επόμενος αγώνας των δυο ομάδων θα γίνει την Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2019 στο «Θεμιστόκλειο».