Πανηγυρίζει το Φρέναρος!

Νταμπλούχος Β Κατηγορίας Ανδρών αναδείχθηκε η Ολυμπιάς Φρενάρους που μετά το πρωτάθλημα και την άνοδο, πήρε το Κύπελλο κερδίζοντας στο «Κίτιον» την ισάξια Ολυμπιάδα Ν. στον τελικό με 3-1 σετ. Ο τελικός Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Β Κατηγορίας έγινε στην παρουσία 100 οπαδών των δυο ομάδων.

Αισθητά καλύτερη στο πρώτο σετ η ομάδα του Φρενάρους προηγήθηκε με 18-08. Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως προσπάθησε να αντιδράσει μείωσε 21-14, αλλά τελικά η ομάδα του Παύλου Κωνσταντίνου που κυριάρχησε στον κεντρικό άξονα πήρε το σετ με 25-15 σε 24 λεπτά και άνοιξε το σκορ στον τελικό.

Η Ολυμπιάδα Ν. μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 02-10, εκμεταλλευόμενη τα λάθη της ομάδας του Φρενάρους. Στα μέσα του σετ η προσπάθεια των «κοκκινόμαυρων» έφερε τη μείωση σε 09-15 και στη συνέχεια σε 13-18.. Η ροή της ομάδας του Φρενάρους με τον Οικονόμου στο σερβίς συνεχίστηκε και μείωσαν σε 16-18 μετά και την κόκκινη κάρτα στον Αναστασιάδη. Η ομάδα της Νεάπολης πήρε προβάδισμα τριών πόντων 20-23. Τελικά, το σετ κρίθηκε υπέρ της προσφυγικής ομάδας στους έξτρα πόντους με 26-28 και ως εκ τούτου ισοφάρισαν σε 30 λεπτά τον τελικό σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Φρενάρους προηγήθηκε 15-09 δείχνοντας να βρίσκει λύσεις, πάλι με το σερβίς του Οικονόμου. Οι Φρεναρίτες ξέφυγαν 18-12 για να πάρουν τελικά το σετ με 25-19 σε 26 λεπτά παρά την αντίδραση της ομάδας του Πάρη Σάββα.

Αρχικά ήταν ισοδύναμος ο αγώνας στο τέταρτο σετ με τους Φρεναρίτες να ξεφεύγουν όμως χάρις το μπλοκ με 13-09, ενώ αύξησαν τη διαφορά σε 15-10. Η προσφυγική ομάδα αντέδρασε μείωσε στους τρεις πόντους 18-15 και 22-19 αλλά τελικά οι Φρεναρίτες αναδείχθηκαν Κυπελλούχοι κερδίζοντας  25-21 σε 24 λεπτά και τον τελικό με 3-1 σετ.

OΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Στέκα, Πρωτοπαπά, Αντωνίου, Οικονόμου, Αδάμου,  Αγγέλοφ  - Λίμπερο: Zάνη , Χρίστου– Αλλαγές: Παπέττα, Τούρου,

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Π. ΣΑΒΒΑ): Σπανιάς, Χαραλάμπους, Αναστασιάδης, Βυρίδης, Φράγκου, Πάρπας - Λίμπερο:  Βρυωνίδης  -Αλλαγές: Aριστοκλέους, Φωτιάδης, Γεωργίου.

Τον τελικό διαιτήτευσαν οι Α. Δανιήλ – Σ. Καρκίδης.

Στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών Β Κατηγορίας ο Παφιακός κέρδισε στο ντέρμπι τον Εθνικό Λατσιών με 3-0 σετ στην Τεχνική Σχολή Πάφου με 3-0 σετ (25-18, 25-14, 25-21) και θα αναμετρηθεί στο μονό ημιτελικό με τον Μαραθώνα Κ.Β.