Είδαν την «αρκούδα» στα μάτια… αλλά υπέκυψαν

ΚΥΠΡΟΣ – ΡΩΣΙΑ 0-3 (14-25, 20-25, 10-25)

Την ήττα με 3-0 από την Ρωσία γνώρισε η Εθνική μας ομάδα Ανδρών Κ18 στην πρεμιέρα της στο δεύτερο γύρο του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διοργανώνεται στη σάλα Sport Hall Voleygrad Vityazevo Anapa της Ρωσικής πόλης Άναπα. Στην παρουσία 100 φιλάθλων τα παιδιά του Βαγγέλη Κουτουλέα στάθηκαν αξιοπρεπέστατα και ειδικά στο δεύτερο σετ έβαλαν πολύ δύσκολα στους Ρώσους.

Eκπληκτικά ξεκίνησε η Εθνική μας που στα αρχικά στάδια το πρώτου σετ πάγωσε τη σάλα της Άναπα και προηγήθηκε 08-06 στο πρώτο τεχνικό τάιμ –άουτ. Οι Ρώσοι ανασυντάχθηκαν και έφεραν τον αγώνα στα μέτρα τους με σερί 03-06 και προηγήθηκαν 09-12. H «αρκούδα» έδειξε τα δόντια της ξέφυγε με 10-19 με τους παίκτες του Κουτουλέα να κάνουν προσπάθεια να μείνουν στο σετ 13-19. Ωστόσο, οι διεθνείς μας άνκαι πάλεψαν έχασαν σε 18 λεπτά με 14-25. Μελανό σημείο για την ομάδα μας ήταν η υποδοχή. Το 1-0 για την Ρωσία ήταν πλέον γεγονός όμως.

Η Εθνική μας παρά το χαμένο σετ στάθηκε αξιοπρεπέστατα στο δεύτερο σετ αφού δεν άφηνε τους Ρώσους να ξεφύγουν 10-12 και 12-14, στα μέσα του σετ. Oι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ με την Ρωσία να προηγείται 14-16. Ο αγώνας ήταν ανέλπιστα ντέρμπι με τους Ρώσους να ξεφεύγουν 20-24 και να κερδίζουν τελικά 20-25 σε 23 λεπτά.

Πολύ καλά μπήκε η Εθνική και στο τρίτο σετ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-3, ενώ ακολουθούσε κατά πόδας τους Ρώσους 03-06 και 04-07. Στο σημείο εκείνο οι Ρώσοι είχαν περισσότερες λύσεις και ξέφυγαν 05-13 δείχνοντας ικανοί να καθαρίσουν το σετ και τον αγώνα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 08-19 αφού οι διεθνείς μας απογοητεύτηκαν. Τελικά το σετ έκλεισε με 10-25 για τους Ρώσους που πήραν τη νίκη με 3-0 σετ σε 1 ώρα και ένα λεπτό.

Kορυφαίος για την Εθνική μας αλλά και του αγώνα ήταν ο ακραίος Σωτήρης Σιαπάνης με 14 πόντους 1 άσσο 24% υποδοχή, 12 πόντους από καρφιά. Πέντε πόντους από καρφιά πρόσφερε ο Κωνσταντίνος Σκορδής και ένα άσο ο Κωνσταντίνος Γεωργίου.

Επόμενο ραντεβού για την ομάδα μας την Παρασκευή στις 19:00 απέναντι στους Πολωνούς οι οποίοι στον πρώτο αγώνα της ημέρας κέρδισαν τη Σλοβενία με 3-1 σετ (25-17, 22-25, 25-21, 25-21).

ΚΥΠΡΟΣ(Ε. ΚΟΥΤΟΥΛΕΑΣ): Γεωργίου, Σαββίδης, Σκορδής, Σιαπάνης, Παπαδημητρίου, Κανάρης Μ. – Λίμπερο: Μυλωνάς – Αλλαγές: Κανάρης Π, Στυλιανού.

ΡΩΣΙΑ(Μ. ΝΙΚΟΛΑΕΦ): Αντόνοφ, Ένα, Κορμπούλια,Κλιμίτσεφ, Κουρμπάνοφ,Τερέντεφ – Λίμπερο: Φεντόροφ – Αλλαγές: Γαβρίλοφ, Τόλοκ, Καζαντζέκοφ.

Tον αγώνα διαιτήτευσαν οι Φιρκάτ Aκχούντοφ από το Αζερμπαϊτζάν και ο Σουηδός Μάρκους Έντχολμ