Άλωσε τη Ρωσία και... πάει τελικό ο Ολυμπιακός!

Μισή πρόκριση πανηγύρισε στη Ρωσία ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το πρώτο ματς των ημιτελικών του Challenge Cup, πανηγυρίζοντας με 3-0 σετ τη νίκη, και βρίσκονται μια ανάσα από την πρόκριση στον τελικό της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Τετάρτη (21/3) στις 19:00 στο κλειστό του Ρέντη, όπου ο Ολυμπιακός θέλει την κατάκτηση δύο σετ για να τσεκάρει το εισιτήριο του τελικού.

Οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν άψογα τα λάθη των γηπεδούχων και με κορυφαίους τους Αλεξίεφ (14π) και Οϊβάνεν (13π) έκαναν το πρώτο βήμα στο Final-4 του θεσμού.

Ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορα προβάδισμα τριών πόντων, με την Σουργκούτ να ισοφαρίζει στο 10-10. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο στη συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να αποσπάται στο 15-18. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν εκ νέου να αντιδράσουν, μειώνοντας στον πόντο (19-20, 20-21) με μπλοκ, αλλά και λάθη του Ολυμπιακού. Στους κρίσιμους τελευταίους πόντους, όμως, τα λάθη της Σουργκούτ ήταν αυτά που κυριάρχησαν, με τρία από αυτά να δίνουν το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό.

Οι Πειριαώτες διατήρησαν ελαφρά υπεροχή και στο δεύτερο σετ, ανεβάζοντας σταθερά την διαφορά στο +5 (15-20). Με ένα επιμέρους σερί 4-1 ο ρωσικός σύλλογος πλησίασε στο 19-21, με τους ερυθρόλευκους να μην επηρεάζονται και κάνουν το 2-0 σετ με πρωταγωνιστή των Αλεξίεφ και τη χαριστική βολή του Ραουβέρντινκ για το 21-25.

Αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς μπήκε στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός, που αποσπάστηκε γρήγορα με διαφορά πέντε πόντων (5-10, 10-15). Η διαφορά μεγάλωσε στο 11-18, με την Σουργκούτ να καταφέρνει απλά να κλείσει την ψαλίδα στο 19-25, για το τελικό 3-0 σετ.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 21-25, 19-25)

Ευρώπη: Τελευταία Ενημέρωση