Συνέχισε νικηφόρα η Εθνική μας

Δυο στα δυο για την Εθνική μας

Την δεύτερη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την Α’ Προκριματική Φάση του Ευρωμπάσκετ 2021, πέτυχε η Κύπρος που επικράτησε εκτός έδρας του Λουξεμβούργου με 67-53. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν καλύτερο σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πέτυχε μία δίκαιη και εύκολη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί πως ντεμπούτο με το εθνόσημο στο στήθος πραγματοποίησαν οι Πέτρος Παπάμιχαηλ, Παναγιώτης Μάρκου και Παύλος Σταυρινίδης, με τον τελευταίο να είναι στα δεκαοκτώ του χρόνια. Πλέον η προσοχή της Εθνικής Κύπρου στρέφεται στον επόμενο αγώνα, ο οποίος θα γίνει επίσης εκτός έδρας, την ερχόμενη Κυριακή (25/2) απέναντι στην Πορτογαλία. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Σιζόπουλος που σημείωσε 26 πόντους (5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ,

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Κύπρος που μετά από δυόμιση λεπτά αγώνα σημείωσε δέκα πόντους (πέντε ο Μιχαήλ, τρίποντο ο Κούνας, δύο ο Σιζόπουλος), παίρνοντας προβάδισμα με 10-0. Μέχρι το 5’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-4, με την Κύπρο να σημειώνει έως το 9’ ακόμα οκτώ σερί πόντους (τρίποντο ο Σιζόπουλος, από δύο οι Μιχαήλ-Κινγκ, ένα ο Παντελή) φέρνοντας το σκορ στο 18-4. Στην συνέχεια το Λουξεμβούργο σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους (18-8), με τον Ανδρέα Σιζόπουλου να πετυχαίνει πέντε ακόμα πόντους μέχρι το φινάλε της περιόδου και να δίνει προβάδισμα στην Κύπρο με 23-8.

Με τρίποντο του Σούμαχερ μπήκε στην Β’ περίοδο το Λουξεμβούργο (23-11), με τον Κούνα να απαντάει με δίποντο στο 11’, φέρνοντας το σκορ στο 25-11. Μέχρι το 13:30 η διαφορά στο σκορ ανέβηκε στους δεκαπέντε πόντους (31-16), ενώ οι γηπεδούχοι στην συνέχεια σημείωσαν έξι ακόμα πόντους και μείωσαν σε 31-22, μέχρι το 15’. Στο επόμενο δίλεπτο το σκορ οδηγήθηκε στο 34-27, με την Κύπρο να καταφέρνει μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να πετύχει δέκα πόντους, ενώ δέχθηκε επτά, με το σκορ να οδηγείται στο 44-33.

Με δέκα πόντους μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύπρος (πέντε ο Θεοχαρίδης, από δύο οι Παντελή-Σιζόπουλος), με το σκορ να πηγαίνει στο 53-34. Μέχρι το 24:30 οι γηπεδούχοι σημείωσαν έξι πόντους και μείωσαν σε 53-40. Η κυπριακή ομάδα στην συνέχεια ήταν καλύτερη και πέτυχε άλλους πέντε πόντους πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, φέρνοντας την διαφορά στους δεκαοκτώ (58-40).

Η Κύπρος μπήκε καλύτερα και στην Δ’ περίοδο, σημειώνοντας τέσσερις πόντους με τους Σιζόπουλο και Μιχαήλ, παίρνοντας προβάδισμα με 62-40. Στην συνέχεια το Λουξεμβούργο μείωσε με πέντε πόντους σε 62-45, με την Κύπρο να διατηρεί ωστόσο τον έλεγχο του παιχνιδιού και να απαντάει με λέι απ του Παντελή, φέρνοντας το σκορ στο 64-45. Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκορ οδηγήθηκε στο 67-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-23, 34-44, 40-58, 53-67

Λουξεμβούργο (Κεν Ντίντεριχ) Μπίρενμπάουμε 2, Ντελγκάδο 5 (1), Γκιντ 2, Γκρούν 4, Γκούτενκάουφ, Λορέντ 7 (1), Μέλχερ 10, Ρόντενμπουργκ 2, Σούμαχερ 16 (2), Βουγιάκοβιτς 5 (1).

Κύπρος (Λίνος Γαβριήλ) Κινγκ 4, Κορωνίδης, Κουμής 4, Κούνας 13 (3), Λοϊζίδης 2, Μάρκου, Μιχαήλ 12 (2), Παντελή 1, Παπάμιχαηλ, Σιζόπουλος 26 (5), Σταυρινίδης, Θεοχαρίδης 5 (1).