Μεγάλη νίκη μπροστά σε 5000 κόσμο για την Κύπρο

Πήρε τη νίκη επί των Πορτογάλων

Η Εθνική Κύπρου πέτυχε μία πολύ μεγάλη νίκη το βράδυ της Πέμπτης (23/11) όπου επικράτησε στο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία της Πορτογαλίας με 69-67, σε παρουσία 5000 κόσμου που γέμισε το στάδιο της πρωτεύουσας και στήριξε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, για να έρθει η πολύ σημαντική νίκη. Η Κύπρος ήταν μπροστά στο σκορ με 13 πόντους διαφορά στην Γ’ περίοδο, με τους πορτογάλους να κάνουν αντεπίθεση στα τελευταία στάδια του αγώνα, ωστόσο οι κύπριοι διεθνείς ήταν πιο ψύχραιμοι και διατήρησαν το προβάδισμα τους, φεύγοντας με την νίκη από το γήπεδο. Οι επόμενες επίσημες αναμετρήσεις της Εθνικής Ανδρών θα πραγματοποιηθούν τον Φεβρουάριο. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βασίλης Κούνας με 20 πόντους (2 τρίποντα, 1 ασσίστ), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν επίσης οι Νίκος Στυλιανού (13 πόντοι, 2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Τάιρελ Μπιγκς (12 πόντοι, 2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με πέντε πόντους (τρίποντο ο Παντελή, δύο ο Μιχαήλ) μπήκε στο παιχνίδι η Κύπρος. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τρίποντο του Γκόμες, για να απαντήσει η κυπριακή ομάδα με πέντε πόντους του Μπιγκς (10-3). Μέχρι το 6’ η Πορτογαλία σημείωσε οκτώ πόντους και πήρε προβάδισμα με  11-10, ωστόσο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο επόμενο δίλεπτο σημείωσε πέντε πόντους (από δύο οι Κούνας-Στυλιανού, ένα ο Μαντοβάνη) φέρνοντας το σκορ στο 15-11. Οι πορτογάλοι μείωσαν στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 17-16 υπέρ της Κύπρου, με τον Βασίλη Κούνα να σημειώνει δύο ακόμα πόντους πριν το τέλος και να δίνει προβάδισμα τριών πόντων στην χώρα μας (19-16).

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ η Πορτογαλία στο πρώτο λεπτό της Β’ περιόδου, όπου με επτά σερί πόντους πήρε προβάδισμα με 23-19, με τον Κούνα στην συνέχεια να σημειώνει ακόμα τέσσερις πόντους και να ισοφαρίζει για την Κύπρο σε 23-23. Μέχρι το 14’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από τέσσερις πόντους με το σκορ να πηγαίνει στο 27-27. Στην συνέχεια είδαμε τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, το οποίο ήταν στο 31-30 για την Πορτογαλία στο 15:30, προτού η Κύπρος πετύχει τέσσερις πόντους με τους Μιχαήλ και Στυλιανού, όπου το σκορ οδηγήθηκε στο 34-31. Έπειτα οι πορτογάλοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, με 39-36, στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου η Κύπρος σημείωσε πέντε πόντους με τον Κούνα, ενώ δέχθηκε δύο, μειώνοντας την διαφορά στον πόντο (42-41).

Με δύο τρίποντα από τους Στυλιανού και Κούνα μπήκε στην Γ’ περίοδο η Κύπρος (47-42). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με λέι απ του Γκόμες (47-44) με την Κύπρο να απαντάει με πέντε πόντους του Μπιγκς και να φέρνει την διαφορά στους οκτώ (52-44) στο 23’. Οι πορτογάλοι στην συνέχεια σημείωσαν δύο ακόμα πόντους με τον Ντος Σάντος, με την κυπριακή ομάδα να αντιδράει και να σημειώνει επτά σερί πόντους (τρίποντο ο Κορωνίδης, από δύο οι Στυλιανού-Μπιγκς) με το σκορ να πηγαίνει στο 59-46 στο 27’. Το σκορ παρέμεινε σε μικρά επίπεδα διαφοράς και στην συνέχεια, με την Κύπρο να διατηρεί το προβάδισμα της με το τέλος της περιόδου, όπου ήταν μπροστά στο σκορ με 62-51.

Η Πορτογαλία μείωσε σε 63-54 μέχρι το 32’, με τους πορτογάλους να καταφέρνουν να μειώνουν μέχρι και στους δύο πόντους την διαφορά (63-61) μέχρι το 35:30. Στην συνέχεια η Κύπρος σημείωσε τέσσερις πόντους με τον Κορωνίδη (ενώ δέχθηκε τρεις) με το σκορ να οδηγείται στο 67-64, τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μία ελεύθερη βολή με τον Γκόμες (67-65), με τον Κούνα να απαντάει με δίποντο μέχρι το 38:30 και να κάνει το 69-65. Δύο ακόμα πόντους σημείωσαν οι φιλοξενούμενοι μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 41-42, 62-51, 69-67