Κύπρος – Κόσοβο 64-73: Ήττα και Αργυρό μετάλλιο (pics)

Έχασε στον τελικό και κατέλαβε την δεύτερη θέση

Την 2η θέση κατέλαβε η Εθνική Κύπρου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 Γ’ Κατηγορίας, μετά την ήττα που γνώρισε στον τελικό από το Κόσοβο με 73-64. Αυτή ήταν η μοναδική ήττα που γνώρισε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, το οποίο διεξαγόταν τις τελευταίες ημέρες στο Κόσοβο. Κορυφαίος για την Κύπρο ήταν ο Γιώργος Τρετιακόβ με 25 πόντους (9 ριμπάουντ).

Δεν ξεκίνησε καλά η Εθνική Κύπρου στον αγώνα, με το Κόσοβο να καταφέρνει να προηγηθεί με 23-7 με την ολοκλήρωση της Α’ περιόδου. Η κυπριακή ομάδα ήταν βελτιωμένη στην συνέχεια, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν μία μικρή υπεροχή, όπου κατάφεραν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να είναι μπροστά στο σκορ με 39-20.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε σημάδια βελτίωσης στην Γ’ περίοδο. Το τέλος της περιόδου βρήκε το σκορ να είναι στο 59-43. Η Κύπρος ήταν καλύτερη και στο τέταρτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας έως το 34’ να μειώσει σε δέκα την διαφορά (63-53). Στην συνέχεια ο Αλεξάνδρου με λέι απ και ο Ηλιάδης με τρίποντο μείωσαν στους πέντε (63-58), ωστόσο το Κόσοβο κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας την νίκη με τελικό σκορ 73-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-7, 39-20, 59-43, 73-64