Κύπρος-Λουξεμβούργο 76-89: Οδυνηρή ήττα και αποκλεισμός

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας

Η Εθνική Ανδρών γνώρισε την ήττα από το Λουξεμβούργο στην 6η αγωνιστική της Α’ Προκριματικής Φάσης του Ευρωμπάσκετ 2021, με σκορ 89-76, με συνέπεια να αποκλειστεί από την συνέχεια. Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα έχει την ευκαιρία να αγωνιστεί στην προκριματική φάση για τα play off του Ευρωμπάσκετ (δύο θέσεις για όλες τις ομάδες που θα αποκλειστούν στον Α' και Β' προκριματικό γύρο), με τους επόμενους αγώνες να διεξάγονται τον Αύγουστο του 2019. Στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία βρέθηκαν πέραν των 2000 θεατών που παρακολούθησαν την προσπάθεια της Εθνικής Κύπρου απέναντι στο Λουξεμβούργο. Στην εξέδρα των επισήμων μαζί με τον Πρόεδρο της ΚΟΚ, κ. Ανδρέα Μουζουρίδη, παρακολούθησαν τον αγώνα ο επίτιμος Πρόεδρος της Ομοσπονδίας, κ.Τάκης Κληρίδης, ο Αντιπρόεδρος της ΚΟΕ κ. Γιώργος Χρυσοστόμου, το μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΚΟΕ κα Κάλλη ΧΙωσήφ, η Γενική Διευθύντρια του ΚΟΑ κ. Μαίρη Χαραλάμπους Παμαλτιάδους και οι Προέδροι του Κεραυνού Στροβόλου και ΕΘΑ Έγκωμης, κ. Πάρις Παπέλληνας και κ. Πανίκκος Κωνσταντίνου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μέχρι το 2’ το Λουξεμβούργο σημείωσε οκτώ πόντους, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 10-2. Έπειτα ο Ανδρέας Σιζόπουλος με πέντε πόντους μείωσε σε 10-7, με το Λουξεμβούργο να απαντάει με έξι πόντους έως το 7’, φέρνοντας το σκορ στο 16-9. Στην συνέχεια ο Νίκος Στυλιανού με τρίποντο μείωσε σε 16-12, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν πέντε πόντους έως το 9:10, οδηγώντας το σκορ στο 21-12. Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου η Κύπρος σημείωσε πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Κορωνίδης, δύο ο Κούνας) ενώ δέχθηκε δύο από τον Γκούτενκαουφ, με το σκορ να οδηγείται στο 23-17.

Με δύο πόντους του Τάιρελ Μπίγκς ξεκίνησε το Β’ δεκάλεπτο η Κύπρος (23-19), με το Λουξεμβούργο να σημειώνει πέντε πόντους έως το 13’ και να φέρνει το σκορ στο 28-19. Μέχρι το 15’ το σκορ ήταν στο 32-21 υπέρ των φιλοξενουμένων, ενώ δύο λεπτά πιο μετά στο 38-24. Με το φινάλε του ημιχρόνου το Λουξεμβούργο ήταν μπροστά με 45-29.

Νωρίς στην Γ’ περίοδο ο Βασίλης Κούνας με τρίποντο μείωσε σε 45-32, με το Λουξεμβούργο να απαντάει μέχρι το 22’ με νέο τρίποντο, φέρνοντας το σκορ στο 48-32. Ενάμιση λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 53-36, με την Κύπρο να είναι βελτιωμένη στην συνέχεια και να σημειώνει δώδεκα πόντους μέχρι το 28’, ενώ δέχθηκε τέσσερις, μειώνοντας σε 57-48. Μισό λεπτό πιο μετά οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο έφεραν την διαφορά στους δώδεκα (60-48), για να απαντήσει ο Ηλιάδης με νέο τρίποντο στο 29’, μειώνοντας σε 60-51. Έως το τέλος της περιόδου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σημείωσε τρεις πόντους (δύο ο Μπιγκς, ένα ο Ηλιάδης), με το σκορ να πηγαίνει στο 60-54.

Ο Στέφανος Ηλιάδης με λέι απ μείωσε την διαφορά στους τέσσερις (60-56) με την έναρξη του τέταρτου δεκάλεπτου, με τις δύο ομάδες στην συνέχεια να σημειώνουν από ένα τρίποντο (63-59). Μέχρι το 32’ το σκορ ήταν στο 66-61, ενώ ακολούθησαν επτά πόντοι για το Λουξεμβούργο (73-61) στο επόμενο ενάμιση λεπτό. Στο 36’ το σκορ ήταν στο 78-67, ενώ τρία λεπτά πιο μετά στο 85-72. Με το τέλος του αγώνα το Λουξεμβούργο πήρε την νίκη με τελικό σκορ 89-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 29-45, 54-60, 76-89