Κ18 Γυναικών: Πολύ σημαντική νίκη επί της Ισλανδίας

Την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών Κ18 Β’ Κατηγορίας σημείωσε η Εθνική Κύπρου, που νίκησε με 60-42 την Ισλανδία, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Με την νίκη αυτή το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παραμένει ζωντανό στο κυνήγι της 4ης θέσης στον όμιλο, που θα προσφέρει την απευθείας παραμονή της Κύπρου στην Β’ κατηγορία. Όλη η προσοχή της Κύπρου στρέφεται στον αγώνα της Τετάρτης (8/8) κόντρα στην Γεωργία, όπου με νίκη η χώρα μας θα τερματίσει στην 4η θέση του ομίλου.

Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει στις 21:15 και θα μεταδίδεται ζωντανά από την ιστοσελίδα και το Facebook της ΚΟΚ, με ελληνικό σχολιασμό από τον Αντώνη Κατσαρό, μέσα από τα στούντιο του Alfa Sport TV. Κορυφαίες για το αντιπροσωπευτικό μας συγκροτήματος στον αγώνα κόντρα στην Ισλανδία ήταν η Στέφανη Γεωργίου με 16 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Έλενα Πηλακούτα με 15 πόντους (9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Στο 4’ οι δύο χώρες ήταν στο 6-6, ενώ τρία λεπτά πιο μετά στο 13-12 υπέρ της Ισλανδίας. Έπειτα ακολούθησαν οκτώ σερί πόντοι για την Κύπρο (από δύο οι Χριστοδούλου, Θεμιστοκλέους, Πηλακούτα, Γεωργίου) με το σκορ να πηγαίνει στο 20-13.

Με οκτώ πόντους ξεκίνησε την Β’ περίοδο η Ισλανδία, παίρνοντας προβάδισμα με 21-20 έως το 14’. Στο επόμενο τρίλεπτο ακολούθησαν τρεις πόντοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (δύο η Γεωργίου, ένα η Χριστοδούλου), με το σκορ να οδηγείται στο 23-21. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου η Κύπρος ήταν μπροστά στο σκορ με 26-25, με την Άνδρια Κυπριανού να σημειώνει τρίποντο με την ολοκλήρωση της περιόδου και να κάνει το 29-25.

Η Ισλανδία ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με πέντε πόντους, παίρνοντας προβάδισμα με 30-29. Στην συνέχεια οι δύο χώρες σημείωσαν από δύο πόντους (Γεωργίου για Κύπρο) με το σκορ να πηγαίνει στο 32-31, με την Πηλακούτα να πετυχαίνει άλλους τέσσερις πόντους έως το 27:30, φέρνοντας το σκορ στο 35-32. Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου η κυπριακή ομάδα σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους (από δύο οι Πηλακούτα-Γεωργίου) οδηγώντας το σκορ στο 39-32.

Με τρίποντο της Στέφανης Γεωργίου ξεκίνησε η Δ’ περίοδος, με την Κύπρο να δημιουργεί για πρώτη φορά διαφορά δέκα πόντων στο παιχνίδι (42-32). Μέχρι το 32’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Θεμιστοκλέους για Κύπρο) με το σκορ να οδηγείται στο 44-34. Έπειτα ακολούθησε νέο τρίποντο για την Κύπρο με την Γεωργίου (47-34). Έως το 35’ το σκορ ήταν στο 51-38, ενώ τρία λεπτά πιο μετά η Κύπρος σημείωσε άλλους έξι πόντους (τρίποντο η Κυπριανού, δύο η Ιωάννου, ένα η Γεωργίου) και έφερε το σκορ στο 57-38. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Κύπρο να πανηγυρίζει την νίκη με 60-42.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 29-25, 39-32, 60-42