Κ18 γυναικών: Νίκη με ανατροπή και 4η θέση!

Εξασφάλισε την παραμονή της η Κύπρος

Την δεύτερη της διαδοχική νίκη σημείωσε η Εθνική Κύπρου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών Κ18 Β’ Κατηγορίας, όπου επικράτησε με 68-61 της Γεωργίας, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις καλαθοσφαιρίστριες της Κύπρου να καταφέρνουν την ανατροπή στο σκορ στα μέσα της τέταρτης περιόδου, ενώ πιο πριν η Γεωργία είχε το προβάδισμα από την έναρξη του αγώνα. Μετά την σπουδαία νίκη επί της Γεωργίας, η Εθνική Κύπρου τερμάτισε στην 4η θέση του Α’ ομίλου, εξασφαλίζοντας την παραμονή της στην Β’ κατηγορία.

Στην συνέχεια του τουρνουά, η κυπριακή ομάδα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16. Ο επόμενος αγώνας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 10 Αυγούστου απέναντι στην Ελλάδα, στις 19:00 και θα μεταδίδεται ζωντανά από την ιστοσελίδα και το facebook page της ΚΟΚ.

Κορυφαία του αγώνα απέναντι στην Γεωργία ήταν η Έλενα Πηλακούτα με 34 πόντους (10 ριμπάουντ 3 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησαν επίσης η Στέφανη Γεωργίου (15 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 7 ασσίστ) και Παναγιώτα Θεμιστοκλέους (10 πόντοι, 24 ριμπάουντ, 9 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Γεωργία που μέχρι το 2’ ήταν μπροστά στο σκορ με 7-2. Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ ήταν στο 16-8, με την Κύπρο να είναι σαφώς βελτιωμένη στην συνέχεια, καταφέρνοντας μέχρι το 7:30 να μειώσει στους τρεις (18-15). Με το φινάλε της περιόδου η Γεωργία ήταν μπροστά με 20-15.

Περισσότερο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα. Έως το 15’ το σκορ ήταν στο 28-21 για την Γεωργία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε δύο λεπτά αργότερα στους τρεις την διαφορά (31-28), ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την χώρα μας να είναι πίσω στο σκορ με 39-34.

Με καλύτερη διάθεση ξεκίνησε την Γ’ περίοδο η Κύπρος, όπου μέχρι το 27’ κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 46-46. Στην συνέχεια ακολούθησαν έξι πόντοι για την Γεωργία στο επόμενο ενάμιση λεπτό (52-46), με την Κύπρο να καταφέρνει μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου να μειώσει την διαφορά στους τρεις (54-51).

Σαφώς βελτιωμένη ήταν η Κύπρος με την έναρξη του Δ’ δεκαλέπτου, όπου μέχρι το 34’ έφερε το σκορ στα ίσα σε 56-56, ενώ λίγο αργότερα πήρε προβάδισμα με την Ιωάννου με 58-56. Δυόμιση λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα η Κύπρος ήταν μπροστά με 61-59, με την Πηλακούτα με λέι απ να κάνει το 63-59, λίγο πιο μετά. Μέχρι το φινάλε του αγώνα η κυπριακή ομάδα διαμόρφωσε το σκορ στο τελικό 68-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 39-34, 54-51, 61-68