Εθνική Κ16: Ήττα από την Ελβετία

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν άντεξε στην πίεση της Ελβετίας

Δεν άντεξε η Εθνική Ανδρών Κ16 της Κύπρου στην πίεση από την αντίστοιχη ομάδα της Ελβετίας, γνωρίζοντας την ήτα με 61-51, στο πρώτο παιχνίδι κατάταξης (για τις θέσεις 17-24) που έδωσε η κυπριακή ομάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16 Β' Κατηγορίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε πολύ μικρές τις διαφορές στο Α' ημίχρονο από τους Ελβετούς, οι οποίοι στην συνέχεια ανέβασαν στροφές και πήραν την νίκη. Η προσοχή της Κύπρου στρέφεται στο αυριανό (18/8) προτελευταίο παιχνίδι του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, με τον αντίπαλο να γίνεται γνωστός αργότερα εντός της ημέρας.

Δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η Ελβετία όπου μέχρι το 4' ήταν μπροστά στο σκορ με 9-2. Η Κύπρος αντέδρασε και στην συνέχεια μείωσε σε 9-6, με τέσσερις πόντους που πέτυχαν οι Κωνσταντινίδης και Μπολσάκοβ. Οι ελβετοί μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου έφεραν την διαφορά στους πέντε πόντους (13-8).

Στην Β' περίοδο η Κύπρος μπήκε πιο δυνατά, καταφέρνοντας μέχρι το 13' να μειώσει την διαφορά στον ένα πόντο (15-14), ενώ ένα λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο ισόπαλο 16-16. Οι διαφορές που χώριζαν τις δύο ομάδες παρέμειναν λεπτές και στην συνέχεια. Στο 16' το σκορ ήταν στο 22-20 υπέρ των ελβετών, οι οποίοι πέτυχαν ακόμα τέσσερις πόντους μέχρι το 18' (26-20). Από έξι πόντους πέτυχαν στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες, με το σκορ να οδηγείται στο 32-26.

Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα στην Γ' περίοδο, στην συνέχεια οι Ελβετοί ανέβασαν στροφές και μέχρι το 27' πήραν προβάδισμα με 44-28. Η Κύπρος σημείωσε τρεις πόντους μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου (44-31). Ισορροπημένα ξεκίνησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με την Κύπρο να δείχνει βελτιωμένη εικόνα. Μέχρι το 34' η κυπριακή ομάδα είχε μειώσει στους 12 την διαφορά (48-36) ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης η Κύπρος μείωσε στους εννέα (57-48). Με την ολοκλήρωση του αγώνα η Ελβετία πήρε την νίκη με τελικό σκορ 61-51

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-8, 32-26, 44-31, 61-51