Αποχαιρέτησε με νίκη η Εθνική Παίδων Κ16

Πήρε την νίκη με 59-58 στον πόντο στην παράταση κόντρα στη Νορβηγία

Με νίκη αποχαιρέτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16 Β’ Κατηγορίας η Εθνική Κύπρου, που στον αγώνα για τις θέσεις 21-22 επικράτησε δύσκολα της Νορβηγίας με 59-58, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που οδηγήθηκε στην παράταση.

Μετά την επιτυχία αυτή, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέλαβε την 21η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ενώ ο μεγάλος στόχος της παραμονής στην κατηγορία είχε επιτευχθεί από την Παρασκευή (17/8), μετά την νίκη επί του Λουξεμβούργου.

Κορυφαίοι απέναντι στην Νορβηγία ήταν οι Αινέας Γιουνγκ (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Τζο Τζο Γκαρσία (12 πόντοι (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Κυριάκος Πογιατζή (11 πόντοι, 1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η Κύπρος ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, καταφέρνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο να προηγηθεί με 17-5. Έπειτα οι νορβηγοί ανέβασαν στροφές και μείωσαν σε 26-24 στο τέλος του ημιχρόνου, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση της Γ’ περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 41-34.

Η Κύπρος ήταν όμως ανώτερη στο τέταρτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 50-50 στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, στέλνοντας τον σε παράταση. Εκεί είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με την Κύπρο να είναι πιο ψύχραιμη και στο τέλος να παίρνει την νίκη με 59-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-17, 24-26, 41-34, 50-50, 58-59 (Παράταση)

Νορβηγία (Κιέτιλ Άντερσεν): Γκρεβ 9 (3), Γκροντάλ 4, Χέμμινγκεσν, Κέσλερ 20 (1), Όβερλι 5, Μπριν 2, Χένρικσεν 2, Γιόχανσεν, Σέριφαρθ, Σβέντσεν 16.

Κύπρος (Μιχάλης Ματσεντίδης): Χριστούδιας 4, Γκαρσία 12 (3), Γιουνγκ 12, Παπαδημητρίου 6, Πογιατζή 11 (1), Ανδρέου 2, Αγγελή 4, Κωνσταντίνου, Μιλτιάδης, Πορφυρίδης 6, Τίγκας, Τσιελέπας 2.

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση