Νίκη και 3η θέση

Την δεύτερη της νίκη για την προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2017 πέτυχε η Εθνική Κύπρου, απέναντι στην Ελβετία με τελικό σκορ 92-78. Η Εθνική μας ομάδα παρουσίασε πολύ καλή εικόνα κατά την διάρκεια του αγώνα και πέτυχε μία δίκαιη νίκη, μπροστά σε 1000 περίπου θεατές που βρέθηκαν στο "Στάδιο Ελευθερία".

Αυτή είναι η δεύτερη νίκη στον όμιλο και κόντρα στην Ελβετία, με την Κύπρο να τερματίζει στην 3η θέση. Δεκαέξι συνολικά τρίποντα σημείωσε η Εθνική μας ομάδα, πετυχαίνοντας 48 από τους 92 της πόντους. Αποθεώθηκε με την λήξη του αγώνα ο αρχηγός της Εθνικής Ανδρών, Παναγιώτης Τρισόκκας, από τον κόσμο που βρέθηκε στο "Στάδιο Ελευθερία", αφού αυτό ήταν το τελευταίο του παιχνίδι με το εθνόσημο στο στήθος.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, με την Κύπρο να προηγείται με 9-7 μετά από 4' στο παιχνίδι. Η εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στην συνέχεια της περιόδου ήταν παρόμοια με πιο πριν, δηλαδή είδαμε ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 19-19 με την ολοκλήρωση του.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην δεύτερη περίοδο. Η Κύπρος ξεκίνησε δυνατά, με ένα τρίποντο του Στυλιανού, παίρνοντας προβάδισμα με 22-19. Μέχρι το 15' το σκορ έφθασε στο 31-29 υπέρ των Ελβετών, με την χώρα μας στην συνέχεια να πετυχαίνει τρίποντο με τον Κορωνίδη και να παίρνει προβάδισμα με 32-31. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 41-34 προς το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Νίκο Στυλιανού να σημειώνει τρίποντο με την λήξη του ημιχρόνου και να μειώνει σε 41-37.

Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε στην τρίτη περίοδο η Κύπρος που με την πάροδο δύο λεπτών ισοφάρισε σε 43-43, ενώ στο 24' το σκορ έφθασε στο 51-45 υπέρ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Η Εθνική Κύπρου παρέμεινε καλύτερη στο παιχνίδι μέχρι το τέλος της περιόδου, που την βρήκε να προηγείται με 61-55.

Η πολύ καλή εικόνα της Εθνικής μας ομάδας συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με την Κύπρο να φέρνει την διαφορά στους 10 πόντους (74-64) μέχρι το 34'. Η Κύπρος διατήρησε την πολύ καλή της εικόνα μέχρι το τέλος του αγώνα, και πήρε την δεύτερη της νίκη στον όμιλο με τελικό σκορ 92-78. Κορυφαίος για την Εθνική μας ομάδα ήταν ο Νίκος Στυλιανού με 26 πόντους (8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Την αποθέωση γνώρισε με το τέλος του αγώνα ο Παναγιώτης Τρισόκκας, στο τελευταίο του παιχνίδι με την Εθνική ομάδα, στο οποίο σημείωσε 10 πόντους (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 37-41, 61-55, 92-78