Διεύρυνε το σερί του σε βάρος μας το Βέλγιο

Η Εθνική Ανδρών του Βελγίου ήταν η νικήτρια ομάδα απέναντι στην Εθνική Κύπρου, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2017 στην Λευκωσία. Οι βέλγοι ήταν πολύ καλοί, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχαν καλή παρουσία και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, καταφέρνοντας στο τέλος να φύγουν με την νίκη με τελικό σκορ 72-55. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για το Βέλγιο στον όμιλο.

Ο επόμενος αγώνας του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της Κύπρου θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου, εκτός έδρας κόντρα στην Ισλανδία, ενώ το ερχόμενο Σάββατο θα πραγματοποιηθεί ο τελευταίος αγώνας για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ με την Κύπρο να φιλοξενεί την Ελβετία στις 17:00 στο "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία".

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Κύπρος που με την συμπλήρωση τριών λεπτών ήταν μπροστά στο σκορ με 7-5. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και στο επόμενο δίλεπτο είχαν προηγηθεί με 15-9. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε το Βέλγιο να προηγείται με 21-14.

Αρκετά καλή ήταν η παρουσία του Βελγίου στην δεύτερη περίοδο, που με εννέα σερί πόντους πήρε προβάδισμα με 30-14 μέχρι το 14' του αγώνα.  Έπειτα η Κύπρος μείωσε με δύο ελεύθερες βολές του Κινγκ, όμως οι βέλγοι σημείωσαν άλλους επτά πόντους στο επόμενο δίλεπτο με το σκορ να φθάνει στο 37-16. Με το τέλος του ημιχρόνου το Βέλγιο ήταν μπροστά με 43-21.

Πιο μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στα πρώτα στάδια της τρίτης περιόδου, με το Βέλγιο να προηγείται με 50-26 στο 24'. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 59-39 στο τέλος της Γ' περιόδου. Η Κύπρος πάλεψε στα τελευταία στάδια του αγώνα, με το Βέλγιο όμως να φεύγει στο τέλος με την νίκη με τελικό σκορ 72-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 21-43, 39-59, 55-72