Νέα νίκη

Τρίτη σερί νίκη, σε ισάριθμους αγώνες, για την Εθνική Ανδρών της Κύπρου, που επικράτησε της Εσθονίας με 72-64 σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο του Διεθνούς Τουρνουά που διεξάγεται στην Λευκωσία. Με την νίκη αυτή η Κύπρος κατέλαβε την πρώτη θέση στο τουρνουά, στο οποίο συμμετείχαν πέραν της χώρας μας και της Εσθονίας, η Αλβανία και το Κατάρ.

Με μία ελεύθερη βολή του Ιάκωβου Παντελή η Κύπρος ξεκίνησε το παιχνίδι κόντρα στην Εσθονία, η οποία στην συνέχεια με πέντε πόντους του Βάιντεμαν πήρε προβάδισμα με 5-1. Ωστόσο η Εθνική μας ομάδα ήταν εντυπωσιακή στην συνέχεια και μέχρι το 7' σημείωσε δεκαέξι σερί πόντους και πήρε προβάδισμα με 17-5. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την χώρα μας να προηγείται με 20-13. Η Εσθονία ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας στο σκορ σε 23-19 με την συμπλήρωση δύο λεπτών. Η Κύπρος ωστόσο παρέμεινε συγκεντρωμένη, με το σκορ να είναι στο 28-22 στο 15'. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Παναγιώτη Γιανναρά έφερε την διαφορά στους δέκα (35-25) όμως η Εσθονία σημείωσε δύο ακόμα πόντους πριν το φινάλε του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε την Κύπρο να προηγείται με 35-27.

Σαφώς ανεβασμένη ήταν η χώρα μας στην τρίτη περίοδο, που από νωρίς έλεγξε το παιχνίδι και στο 23' ήταν μπροστά στο σκορ με έντεκα πόντους διαφορά (42-31). Η υπεροχή από τους Κύπριους διεθνείς συνεχίστηκε μέχρι και την ολοκλήρωση της περιόδου, με την χώρα μας να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με δεκατρείς πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου με 55-42. Διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στην τέταρτη περίοδο. Η Κύπρος προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την διαφορά που δημιούργησε προηγουμένως στο σκορ, για να μπορέσει να κλειδώσει την νίκη ενώ από την άλλη η Εσθονία πάλεψε το παιχνίδι, μειώνοντας στο σκορ και κυνηγώντας μέχρι το τέλος στην νίκη. Μάλιστα δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης οι Εσθονοί μείωσαν σε 63-52 . Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ωστόσο πιο συγκεντρωμένο και στο τέλος επικράτησε με τελικό σκορ 72-64.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Άντονι Κινγκ με 18 πόντους (6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Γρηγόρης Παντούρης που σημείωσε 16 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Γιώργος Θεοχαρίδης που σημείωσε 13 πόντους (3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 27-35, 42-55, 64-72