Άνετα και με το Κατάρ

Δεύτερη σερί νίκη για την Εθνική Ανδρών της Κύπρου στο Διεθνές Τουρνουά που διεξάγεται στην Λευκωσία, αυτή την φορά κόντρα στο Κατάρ με τελικό σκορ 63-43. Για ακόμα ένα παιχνίδι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε πολύ καλή εικόνα στο γήπεδο, και πήρε μία δίκαιη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο είδαμε ένα κυρίως ισορροπημένο παιχνίδι, με την Κύπρο να έχει ελαφριά υπεροχή στο παρκέ, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με 16-13. Με παρόμοιο τρόπο κύλισε ο αγώνας μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με την χώρα μας να διατηρεί προβάδισμα στο σκορ με 30-25.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Παναγιώτη Γιανναρά μπήκε πολύ πιο δυνατά στο γήπεδο, καταφέρνοντας να αυξήσει την διαφορά που την χώριζε στο σκορ από το Κατάρ στους δεκαέξι πόντους (46-30) μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Κύπρο να πανηγυρίζει την νίκη με τελικό σκορ 63-43.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ιάκωβος Παντελή που σημείωσε 15 πόντους (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Εξαιρετικός ήταν και ο Νίκος Στυλιανού με 12 πόντους (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 30-25, 46-30, 63-43