Έχασε και υποβιβάστηκε

Την ήττα από την Ιρλανδία γνώρισε η Εθνική Ανδρών Κ18 με 72-56, στον τελευταίο αγώνα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 Β' Κατηγορίας που πραγματοποιήθηκε στα Σκόπια. Μετά την εξέλιξη αυτή, η Κύπρος κατέλαβε την 24η θέση και υποβιβάστηκε στην Γ' Κατηγορία για την νέα χρονιά.

Το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 10-10 μετά από έξι λεπτά αγώνα. Έπειτα η Κύπρος ήταν ανώτερη και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 18-12. Στην συνέχεια οι Ιρλανδοί ανέβασαν στροφές και έκαναν την ανατροπή, με το σκορ να φθάνει στο 32-25 μέχρι το τέλος του Α' ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν και πάλι ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Η Κύπρος πάλεψε στο γήπεδο, καταφέρνοντας να πλησιάσει σε αρκετές φορές στην ισοφάριση, χωρίς επιτυχία. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την Ιρλανδία να προηγείται με 53-45 ενώ με ην ολοκλήρωση του αγώνα η χώρα μας ηττήθηκε με 72-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 25-32, 45-53, 56-72