Νέα ήττα για την Κ18

Νέα ήττα για την Εθνική Ανδρών Κ18 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας, από την Σκωτία με 66-52. Αύριο (7/8) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δίνει τον τελευταίο του αγώνα κόντρα στην ηττημένη ομάδα από το ζευγάρι Ιρλανδία-Αλβανία, με την νικήτρια ομάδα να κερδίζει την παραμονή της στην Β' Κατηγορία.

Η Εθνική Σκωτίας μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 23-7 στο τέλος της Α' περιόδου, με την Κύπρο να τα πάει σαφώς καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και να μειώνει στο σκορ σε 33-25 μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι σκωτσέζοι ήταν και πάλι ανώτεροι στην τρίτη περίοδο και επανέφεραν την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ στους δεκαέξι πόντους (50-34) μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Όσο και αν προσπάθησε η Κύπρος στην τέταρτη περίοδο, τελικά δεν μπόρεσε να μπει στην διεκδίκηση της νίκης και έτσι ήρθε η ήττα με 66-52.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-23, 25-33, 34-50, 52-66