Ήττα από Ουγγαρία

Την ήττα με 88-41 γνώρισε η Εθνική Κύπρου Κ18 από την Ουγγαρία, στο δεύτερο της παιχνίδι για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 Β' Κατηγορίας που πραγματοποιείται στα Σκόπια. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε έτσι να κάνει το δύο στα δύο, αφού θυμίζουμε πως στην πρεμιέρα επικράτησε της Ιρλανδίας. Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής Κύπρου θα είναι την Κυριακή στις 13:00 κόντρα στην Πολωνία.

Η Εθνική Ουγγαρίας είχε καλύτερη εικόνα από τα πρώτα στάδια του αγώνα, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με 21-11. Με παρόμοιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ούγγρους να είναι φέρνουν το σκορ στο 46-19 μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Χωρίς μεγάλες διαφορές προχώρησε το παιχνίδι στην συνέχεια. Η Κύπρος προσπάθησε να ανεβάσει στροφές για να μειώσει τις διαφορές στο σκορ, χωρίς επιτυχία. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Εθνική μας ομάδα να χάνει με 69-24 ενώ με το τέλος του αγώνα η Ουγγαρία πήρε την νίκη με 88-41.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11, 46-19, 69-24, 88-41

Εθνική Ουγγαρίας (Τάμας Φερένζι): Ντουράνζι 15, Βόλγκι 4, Φαζέκας 3 (1), Νέμεθ 11 (3), Μπόρτακς 12, Κρνιάϊσκι 6, Παπάι 4, Κέρπελ Φρόνιους 9 (3), Φούλοπ 7, Ράτνερ 13 (2), Κουσκόρα 2, Λέουις 2.
Εθνική Κύπρου (Μάριος Αργυρού): Χριστοφίδης 4, Σοφρωνίου 2, Μύθιλλος 2, Δουκανάρης 5 (1), Λούκοβιτς, Στρατής, Χατζηκώστας 5 (1), Χαριδήμου 4, Εύζωνας 5, Ανδρέου 6, Καραπατάης, Σταυρινίδης 8.

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση