Ήττα στην πρεμιέρα για την Κύπρο

Η Εθνική γυναικών ηττήθηκε από την αντίστοιχη του Λουξεμβούργου με 71-49

Την ήττα με 71-49 από το Λουξεμβούργο γνώρισε η Εθνική Γυναικών στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μικρών Χωρών της FIBA Europe. Αν και η Κύπρος είχε κάποια καλά διαστήματα στο παιχνίδι, το Λουξεμβούργο ήταν σε καλή μέρα και κατάφερε να πάρει την νίκη. Από την Κύπρο διακρίθηκαν η νεαρή Έλενα Πηλακούτα με 11 πόντους (6 ριμπάουντ) και η Πέτρα Όρλοβιτς με 10 πόντους (4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Πλέον η προσοχή της κυπριακής ομάδας στρέφεται στον επόμενο αγώνα κόντρα στην Νορβηγία, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 27/6 στις 15:45 ώρα Κύπρου και θα μεταδίδεται ζωντανά μέσω live streaming.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι με το σκορ να είναι στο 6-6 έπειτα από τέσσερα λεπτά αγώνα. Στο επόμενο δίλεπτο το Λουξεμβούργο ήταν καλύτερο και σημείωσε οκτώ πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 14-6. Μέχρι το 7:30 η Κύπρος μείωσε την διαφορά στους πέντε (18-13), με το Λουξεμβούργο στην συνέχεια να σημειώνει τρεις ακόμα πόντους (21-13). Έπειτα η Οικονομίδου με λέι απ μείωσε σε 21-15, για να ακολουθήσουν τρεις ακόμα πόντοι για το Λουξεμβούργο (24-15).

Η Κύπρος είχε αρκετά καλή αμυντική παρουσία με την έναρξη της Β’ περιόδου, καταφέρνοντας μέχρι το 14’ να σημειώσει τρεις πόντους (δύο η Πηλακούτα, ένα η Ράτζα), μειώνοντας σε 24-18. Στο επόμενο τρίλεπτο το Λουξεμβούργο πέτυχε έξι πόντους και έφερε το σκορ στο 30-18, με την Κύπρο να μειώνει με τέσσερις πόντους από τις Κόνιαλη-Πηλακούτα σε 30-22. Η αντίπαλος της Κύπρου ήταν πιο συγκεντρωμένη στην συνέχεια και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου πέτυχε επτά πόντους, ενώ η κυπριακή ομάδα πέτυχε ένα πόντο με την Παπαδοπούλου, με το σκορ να οδηγείται στο 37-23.

Με πέντε πόντους ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο το Λουξεμβούργο, φέρνοντας το σκορ στο 42-23 στο 22’. Στην συνέχεια η Κύπρος μείωσε με δίποντο της Παπαδοπούλου (42-25) ενώ μέχρι το 24’ το σκορ οδηγήθηκε στο 45-25, προτού η Κόνιαλη με τρεις ελεύθερες βολές μειώσει σε 45-28. Μέχρι το 27:30 το σκορ ήταν στο 52-33, με την Κύπρο να πετυχαίνει τρίποντο με την Κασάπη λίγο αργότερα και να μειώνει σε 52-36. Στο 29’ το Λουξεμβούργο ήταν μπροστά με 54-36, ενώ λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου η Ράτζα με δίποντο μείωσε σε 54-38.

Με ένα σερί οκτώ πόντων ξεκίνησε την Δ’ περίοδο το Λουξεμβούργο, που μέχρι το 33’ ήταν μπροστά με 62-38. Στην συνέχεια η Κύπρος ήταν βελτιωμένη, καταφέρνοντας να ισορροπήσει το παιχνίδι. Η Όρλοβιτς μείωσε στην συνέχεια με δίποντο σε 62-40, ενώ μέχρι το 38’ το Λουξεμβούργο ήταν μπροστά με 69-44. Στο επόμενο λεπτό η Έλενα Πηλακούτα πέτυχε πέντε πόντους και μείωσε σε 69-49, ενώ μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκορ οδηγήθηκε στο 71-49.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 37-23, 54-38, 71-49