Πρόκριση για την ΑΕΛ επί του Αχιλλέα Καϊμακλίου

Προχωράει στην τελική φάση του Πρωταθλήματος

Την πρόκριση της στην τελική φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας εξασφάλισε η ΑΕΛ μετά νίκη της επί του Αχιλλέα Καϊμακλίου στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» στην Λεμεσό, με 54-51, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Με την νίκη αυτή η ΑΕΛ έκανε το 2-1 στην σειρά και πλέον περιμένει τον αντίπαλο της για την τελική φάση, όπου θα είναι η νικήτρια ομάδα από το ζευγάρι Ομόνοια-Αχιλλέας Αγρού, με τις δύο τελευταίες ομάδες να αγωνίζονται μεταξύ τους την Πέμπτη (5/4) για το δεύτερο εισιτήριο που οδηγεί στους τελικούς.

Η αναμέτρηση στην Λεμεσό ήταν ισορροπημένη στην αρχή, με το σκορ να οδηγείται στο 14-13 στο τέλος της Α’ περιόδου και σε 22-21 με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Και στις δύο περιπτώσεις η ΑΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ. Με την έναρξη του Γ’ δεκαλέπτου ο Αχιλλέας ήταν σαφώς ανεβασμένος, καταφέρνοντας με την συμπλήρωση της περιόδου να είναι μπροστά με επτά πόντους διαφορά (40-33). Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβασαν στροφές στην Δ’ περίοδο και έκαναν την ανατροπή, καταφέρνοντας στο τέλος να πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 54-51. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Σώζος Λεωνίδα με 19 πόντους (2 τρίποντα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 22-21, 33-40, 54-51