Το σήκωσαν τα κορίτσια του Κεραυνού

Αυτό είναι το 10ο κύπελλο στην ιστορία του γυναικείου τμήματος του Κεραυνού

Το δεύτερο του διαδοχικό Κύπελλο ΟΠΑΠ Γυναικών πανηγυρίζει ο Κεραυνός Στροβόλου, ο οποίος επικράτησε στον μεγάλο τελικό της Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ με 66-50.

Αυτό είναι το 10ο κύπελλο στην ιστορία του γυναικείου τμήματος του Κεραυνού. Στο αγωνιστικό κομμάτι και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα μέσα στο γήπεδο για την νίκη, με τις πρώτες τρεις περιόδους να είναι ισορροπημένος ο αγώνας, σε μεγάλο βαθμό. Στην τέταρτη περίοδο οι «ερυθροκίτρινες» ανέβασαν στροφές και έφθασαν στην νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Νίκκι Έιβερι με 27 πόντους (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 7 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι και για την Σοφία Θεολόγου με 18 πόντους (9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στο Λευκόθεο, με το σκορ να είναι στο 6-6 μετά από τρία λεπτά αγώνα. Έπειτα η ΕΝΑΔ με τέσσερις πόντους της Πέιτον πήρε προβάδισμα με 10-6, με την Αθανασίου μέχρι το 5’ να μειώνει σε 10-8 με λέι απ. Έπειτα ακολούθησαν άλλοι τέσσερις πόντοι για την ομάδα του Αγίου Δομετίου από τις Τέυλορ και Πηλακούτα, με το σκορ να οδηγείται στο 14-8 μέχρι το 6’. Στην συνέχεια ο Κεραυνός αντέδρασε και έως το 8:30 σημείωσε επτά πόντους με την Έιβερι, παίρνοντας προβάδισμα με 15-14. Πριν το φινάλε της περιόδου η Πέιτον με λέι απ έκανε το 16-15 για την ΕΝΑΔ.

Πιο καλά μπήκε στην Β’ περίοδο το συγκρότημα του Χρίστου Στυλιανίδη, όπου κατάφερε μέχρι το 13’ να σημειώσει έξι πόντους (τέσσερις η Αθανασίου, δύο η Θεολόγου) ενώ είχε δεχθεί ένα πόντο από την Τέυλορ, με το σκορ να οδηγείται στο 21-17. Στο επόμενο λεπτό η Θεολόγου με τέσσερις πόντους έφερε το σκορ στο 25-17, με την ΕΝΑΔ να βγάζει αντίδραση και έως το 16’ να σημειώνει έξι πόντους με την Πέιτον και να μειώνει σε 25-22. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου το σκορ ήταν στο 30-26 υπέρ του Κεραυνού.

Με δύο πόντους της Αθανασίου ξεκίνησε την Γ’ περίοδο ο Κεραυνός (32-26), ενώ έως το 22’ η Τέυλορ με μία ελεύθερη βολή μείωσε σε 32-27. Έως το 23’ η Έιβερι με δύο πόντους έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στην ομάδα της (34-27). Στην συνέχεια η ομάδα του Τάκη Μιραλλάη ήταν ανεβασμένη, καταφέρνοντας έως το 25’ να πετύχει οκτώ πόντους (τρεις η Τέυλορ, από δύο Γεωργίου-Πέιτον, ένα η Θεοδοσίου) ενώ δέχθηκε δύο από την Ρουσσάκη, μειώνοντας σε 36-35. Λίγο αργότερα, ο Κεραυνός με δύο πόντους της Έιβερι έκανε το 38-35, με την ΕΝΑΔ να απαντάει με τέσσερις πόντους από τις Τέυλορ και Γεωργίου, κάνοντας το 39-38. Έπειτα η ομάδα του Στροβόλου με δύο πόντους της Θεολόγου και επτά της Έιβερι, έκανε το 47-39, μέχρι το 28’. Στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου η ΕΝΑΔ πέτυχε τέσσερις πόντους με τις Πηλακούτα και Θεοδοσίου, μειώνοντας σε 47-43.

Η Θεολόγου νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε το 49-43 με λέι απ, με την Πέιτον να απαντάει στο 32’ μειώνοντας σε 49-45. Στην συνέχεια ο Κεραυνός ήταν βελτιωμένος, καταφέρνοντας έως το 38’ να πετύχει έντεκα πόντους (έξι η Θεολόγου, τρίποντο η Πιτσιλλίδου, δύο η Έιβερι) ενώ δέχθηκε δύο από την Πέιτον, με το σκορ να οδηγείται στο 60-47. Η ομάδα του Στροβόλου έλεγξε τον ρυθμό μέχρι το τέλος, καταφέρνοντας να πάρει την νίκη με τελικό σκορ 66-50.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 26-30, 43-47, 50-66