Νίκησε στον Στρόβολο ο Κεραυνός και έκανε το 2-1 επί της ΑΕΛ

Ήταν ο μεγάλος νικητής

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στον τρίτο αγώνα της σειράς για την τελική φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, όπου επικράτησε με 53-42 της ΑΕΛ στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» έπειτα από μία συναρπαστική αναμέτρηση.

Η ομάδα του Στροβόλου έκανε ιδανικό ξεκίνημα στον αγώνα, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου να προηγείται με 21 πόντους διαφορά, με το σκορ να είναι στο 27-6. Η ΑΕΛ ήταν σαφώς ανεβασμένη στην συνέχεια καταφέρνοντας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να μειώσει σε 30-20, ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο ισόπαλο 38-38. Οι γηπεδούχες ήταν πιο συγκεντρωμένες στην Δ’ περίοδο, καταφέρνοντας να πάρουν την νίκη με 53-42, φέρνοντας το σκορ στην σειρά των τελικών στο 2-1.

Κορυφαία της αναμέτρησης ήταν η Νίκι Έιβερι με 30 πόντους (6 τρίποντα). Θυμίζουμε πως η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα στεφθεί πρωταθλήτρια γυναικών 2018.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-6, 30-20, 38-38, 53-42