Νίκησε η ΑΕΛ και πάμε σε τελικό των τελικών

Σημαντική νίκη πέτυχε η C2S ΑΕΛ επί του Κεραυνού με 64-60, στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς για την τελική φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον» κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας της ΑΕΛ. Με την νίκη αυτή η ομάδα της Λεμεσού ισοφάρισε την σειρά των τελικών σε 2-2, και η ομάδα που θα επικρατήσει στον πέμπτο και τελευταίο τελικό της σειράς, που θα πραγματοποιηθεί στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο, θα στεφθεί Πρωταθλήτρια ΟΠΑΠ Γυναικών 2018. Κορυφαία της αναμέτρησης ήταν η Πέτρα Όρλοβιτς η οποία σημείωσε 34 πόντους.

Ελαφρώς καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΛ όπου μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 14-11. Στην συνέχεια ο Κεραυνός ήταν ανεβασμένος, καταφέρνοντας να καλύψει την διαφορά και μέχρι το 17’ να είναι μπροστά στο σκορ με 23-16. Έπειτα ακολούθησαν τέσσερις πόντοι για την ομάδα του Γιώργου Παλάλα με τις Παπαδούρη και Όρλοβιτς, μειώνοντας σε 23-20, ενώ στην συνέχεια η Έιβερι με δύο ελεύθερες βολές έκανε το 25-20. Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΑΕΛ σημείωσε ένα ακόμα πόντο με ελεύθερη βολή της Όρλοβιτς (25-21).

Πιο καλός ήταν ο Κεραυνός με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Στροβόλου μέχρι το 23’ κατάφερε και δημιούργησε διαφορά δέκα πόντων στο σκορ, το οποίο έφθασε στο 35-25. Στο επόμενο τρίλεπτο η ΑΕΛ μείωσε στους επτά την διαφορά (37-30), με την Έιβερι λίγο αργότερα να ευστοχεί σε τρίποντο και να φέρνει το σκορ στο 40-30. Στο 29’ το σκορ ήταν στο 44-37, με την Μενελάου στην εξέλιξη του αγώνα να ευστοχεί σε τρίποντο και να φέρνει το σκορ στο 44-40. Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Ρουσσάκη για Κεραυνό, Όρλοβιτς για ΑΕΛ) με το σκορ να οδηγείται στο 46-42.

Ισορροπημένα ξεκίνησε η Δ’ περίοδος, με την ΑΕΛ να καταφέρνει να μειώνει σε 51-49 μέχρι το 33’, ενώ λίγο αργότερα η Ρουσσάκη με τρίποντο έφερε το σκορ στο 54-49. Μέχρι τα μισά της περιόδου η ομάδας της Λεμεσού σημείωσε τέσσερις πόντους με τις Μίτσελ και Μενελάου, μειώνοντας στον ένα πόντο την διαφορά (54-53), ενώ δύο λεπτά πιο μετά, στο 37’, οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο ακόμα πόντους (Όρλοβιτς για ΑΕΛ, Θεολόγου για Κεραυνό) οδηγώντας το σκορ στο 56-55. Λίγο αργότερα η Όρλοβιτς σημείωσε τέσσερις πόντους και έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ με 59-56. Έως το 38:20 οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Ρουσσάκη για Κεραυνό, Μίτσελ για ΑΕΛ) με το σκορ να πηγαίνει στο 61-58. Στην συνέχεια η ΑΕΛ πέτυχε δύο ακόμα πόντους (από ένα η Όρλοβιτς και η Παπαδούρη), ενώ μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης το σκορ οδηγήθηκε στο τελικό 64-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 21-25, 42-46, 64-60.