Συνεχίζεται το σερί τίτλων του Κεραυνού

Μετά το περσινό τρεμπλ, ξεκίνησε με σούπερ καπ επί της ΕΝΑΔ τη χρονιά

Ο Κεραυνός Στροβόλου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ΟΠΑΠ Super Cup Γυναικών, όπου επικράτησε με 50-27 της Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής στο «Λευκόθεο Στάδιο». Η ομάδα του Στροβόλου ήταν καλύτερη στο παιχνίδι και πέτυχε μία δίκαιη νίκη. Κορυφαία της αναμέτρησης ήταν η Νίκκι Έιβερι που σημείωσε 10 πόντους (6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ, 6 κλεψίματα).

Η ΕΝΑΔ ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, όπου πήρε προβάδισμα 2-0 με την Πηλακούτα, ενώ μετά την ισοφάριση σε 2-2 από την Θεολόγου, η Τέυλορ έκανε το 4-2 για την ΕΝΑΔ, στο 3’. Έπειτα ο Κεραυνός ήταν κυρίαρχος στο παρκέ, καταφέρνοντας να σημειώσει δεκαπέντε σερί πόντους (έξι η Έιβερι, πέντε η Ρουσσάκη, τέσσερις η Νικόλα) φέρνοντας το σκορ στο 17-4. Δύο ακόμα πόντους σημείωσε η ΕΝΑΔ μέχρι το τέλος της περιόδου, με την Ιγνατίου.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια της Β’ περιόδου, με το σκορ να οδηγείται στο 22-10 μέχρι το 13’. Έπειτα οι Πηλακούτα και Τέιλορ σημείωσαν από δύο πόντους, με το σκορ να πάει στο 22-14, στο 15’. Έπειτα οι Έιβερι και Θεολόγου απάντησαν με τέσσερις πόντους για τον Κεραυνό (26-14), με την ΕΝΑΔ να σημειώνει στο 17’ τρίποντο με την Αθανασίου και να μειώνει την διαφορά στους εννέα (26-17). Οι «ερυθροκίτρινες» ήταν καλύτερες στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου, πετυχαίνοντας επτά ακόμα πόντους (τέσσερις η Κουρσάρη, τρεις η Θεολόγου) οδηγώντας το σκορ στο 33-17.

Με τρίποντο της Κασάπη ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός, φέρνοντας το σκορ στο 36-17. Έπειτα οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (Τέιλορ για ΕΝΑΔ, Κωνσταντίνου για Κεραυνό), με το σκορ να οδηγείται στο 38-19. Μέχρι και την ολοκλήρωση της περιόδου, η ομάδα του Αγίου Δομετίου σημείωσε δύο ακόμα πόντους με την Πηλακούτα.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα του Κεραυνού στην Δ’ περίοδο, όπου σημείωσε δέκα σερί πόντους (τέσσερις πόντους η Νικόλα, από δύο πόντους οι Έιβερι, Κασάπη, Μερκούρη) με το σκορ να πάει στο 48-21. Μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα η ΕΝΑΔ σημείωσε έξι πόντους (τέσσερις η Καλιάνου, δύο η Τέιλορ), ενώ ο Κεραυνός πέτυχε άλλους δύο πόντους με την Μερκούρη, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 50-27.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-6, 33-17, 38-21, 50-27