Το ντέρμπι στον Κεραυνό

Κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ και ελπίζει στην πρωτιά

Ο Κεραυνός είναι ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι για την 20η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε στον Στρόβολο του ΑΠΟΕΛ με 90-73. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, με τον Κεραυνό να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και να παίρνει προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Ντάλντον Πέπερ με 21 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 19 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με έξι σερί πόντους μπήκε στο παρκέ ο ΑΠΟΕΛ (τρίποντο ο Κούνας, δύο ο Κεμπ, ένα ο Ζντράβιτς), ενώ μέχρι το 3:30 το σκορ ήταν στο 8-2. Έπειτα οι γηπεδούχοι ήταν ανεβασμένοι και σημείωσαν δεκατρεις σερί πόντους (πέντε ο Μιχαήλ, από δύο οι Λοϊζίδης, Αμπουκάρ, Μπάρκερ και Πέπερ), φέρνοντας το σκορ στο 15-8. Μέχρι το 8’ το σκορ οδηγήθηκε στο 18-9, για να ακολουθήσουν οκτώ σερί πόντοι για τον ΑΠΟΕΛ (τρίποντο ο Ιερωνυμίδης, από δύο οι Τζέφερσον, Χάρπερ, Κεμπ) μειώνοντας σε 18-17. Μέχρι το τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 21-19.

Με δύο τρίποντα από τους Ρος και Αμπουκάρ μπήκε στην Β’ περίοδο ο Κεραυνός (27-19), με τον ΑΠΟΕΛ να καταφέρνει έως το 13’ να μειώνει την διαφορά στους πέντε (28-23). Έπειτα ακολούθησαν έξι πόντοι για τους γηπεδούχους (από τρεις Θεοχαρίδης-Μπάρκερ), με το σκορ να πάει στο 34-23, με τον Κούνα να απαντάει με τρίποντο στο 15:30 μειώνοντας σε 34-26. Μισό λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 36-28, με τον Κεραυνό να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και να σημειώνει έντεκα πόντους έως το 18:30 (εννέα ο Πέπερ, δύο ο Μιχαήλ) φέρνοντας την διαφορά στους είκοσι (48-28). Οι δύο ομάδες σημείωσαν από τρεις πόντους έως το φινάλε του ημιχρόνου (51-31).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια της Γ’ περιόδου, με το σκορ στο 22:30 να είναι στο 56-35. Στο επόμενο μισό λεπτό ο Αμπουκάρ πέτυχε τρεις πόντους και έφερε την διαφορά στους εικοσιτέσσερις πόντους (59-35). Μέχρι το 24’ το σκορ ήταν στο 62-39, με τον ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια να είναι σαφώς βελτιωμένος καταφέρνοντας μέχρι το τέλος της περιόδου να πετύχει δώδεκα σερί πόντους (έξι ο Χάρπερ, τέσσερις ο Τζέφερσον, δύο ο Πηλαβάς) με το σκορ να πηγαίνει στο 62-51.

Με τρίποντο του Πηλαβά ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ, μειώνοντας σε 62-54. Μέχρι το 32’ ο Κεραυνός πέτυχε εννέα ακόμα πόντους (έξι ο Ρος, τρεις ο Αμπουκάρ) κάνοντας το 73-54. Έως το 35’ ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 78-61, με την διαφορά στο σκορ λίγο αργότερα να πηγαίνει στους είκοσι, έπειτα από τρίποντο του Κορωνίδη (81-61). Μέχρι το 36:30 οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα τρίποντο (Κούνας για ΑΠΟΕΛ, Κορωνίδης για Κεραυνό) με το σκορ να οδηγείται στο 84-64. Έπειτα και μέχρι την ολοκλήρωση του ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με τον Κεραυνό να παίρνει την νίκη με τελικό σκορ 90-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 51-31, 62-51, 90-73

Κεραυνός Στροβόλου (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Πέπερ 21 (3), Μιχαήλ 8 (1), Κινγκ 7, Μπάρκερ 7, Αμπουκάρ 19 (2), Λοϊζίδης 2, Νεοφύτου, Θεοχαρίδης 3 (1), Μάρκου, Κορωνίδης 9 (3), Ρος 14 (4).