Πολύ σημαντική νίκη για ΕΝΠ επί του Κεραυνού

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν η νικήτρια στον τελευταίο αγώνα για το 2017, επικρατώντας μέσα στο Αυγόρου του Κεραυνού με 69-68, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι το οποίο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι «βυσσινί μπήκαν πολύ καλά στην αναμέτρηση και κατάφεραν στο ημίχρονο να είναι μπροστά με 40-35. Έπειτα ο Κεραυνός ήταν καλύτερος και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ σε 53-48 στο τέλος της Γ’ περιόδου. Πριν το τέλος του αγώνα όμως οι γηπεδούχοι ήταν συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να πάρουν νέο προβάδισμα και στο τέλος να πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 69-68. Χωρίς τον Μο Αμπουκάρ αγωνίστηκε ο Κεραυνός. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη για την ΕΝΠ σε δέκα αγώνες, η οποία έφθασε στους 15 βαθμούς. Για τον Κεραυνό αυτή ήταν η δεύτερη φετινή ήττα, σε εννέα αγώνες, ο οποίος είναι πλέον στους 16 βαθμούς. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Ζάκης Παπαδόπουλος με 14 πόντους (4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Άντονι Χίκεϊ (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Τειβόν Μάιερς (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με τρίποντο του Χίκεϊ και δίποντο του Μάιερς μπήκε στο παιχνίδι η ΕΝΠ, παίρνοντας προβάδισμα με 5-0. Έπειτα ο Σκοτ απάντησε με τρίποντο για τον Κεραυνό, για να ακολουθήσουν άλλοι οκτώ σερί πόντοι για τους γηπεδούχους (τρίποντο ο Μέιτζορ, από δύο οι Χίκεϊ-Μάιγερς, ένα ο Πυρίλλης) οδηγώντας το σκορ στο 13-3 στο 4:15. Η διαφορά στο σκορ ανέβηκε στους έντεκα πόντους ενάμιση λεπτό αργότερα (17-6), με τον Κεραυνό στην συνέχεια να είναι βελτιωμένος και μέχρι το 8:30 να σημειώνει δέκα πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις ένα, μειώνοντας σε 18-16. Ένα ακόμα πόντο με τον Οκονόμπο σημείωσε η ΕΝΠ πριν την ολοκλήρωση της περιόδου.

Με τέσσερις πόντους από τους Παπαδόπουλο και Μάιερς ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΕΝΠ, παίρνοντας προβάδισμα επτά πόντων (23-16) στο 12:20. Μέχρι τα μισά της περιόδου ο Κεραυνός είχε μειώσει σε 29-23, με τους «βυσσινή» να απαντούν με τέσσερις πόντους του Χίκεϊ στο επόμενο λεπτό και να κάνουν το 33-23. Έως το 18:10 οι «ερυθροκίτρινοι» μείωσαν στους πέντε την διαφορά (35-30). Από πέντε πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, που βρήκε το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου να προηγείται με 40-35.

Ο Κεραυνός μπήκε ανεβασμένος στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί δέκα πόντων (από τέσσερις οι Κινγκ-Παρκς, δύο ο Σκοτ) πήρε προβάδισμα με 45-40. Η ομάδα του Στροβόλου έως το 26’ αύξησε την διαφορά στους έξι (49-43), με την ΕΝΠ να απαντάει με τέσσερις πόντους από τους Πυρίλλη και Χίκεϊ και να μειώνει σε 49-47. Μέχρι το 29’ το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους (από δύο Παρκς-Μπάρκερ) και πήρε προβάδισμα με 53-47, με την ΕΝΠ να σημειώνει ένα ακόμα πόντο πριν το τέλος της περιόδου με τον Μάιερς (53-48).

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την Δ’ περίοδο η ΕΝΠ που πέτυχε εννέα πόντους μέχρι το 12’ (τρίποντο ο Παπαδόπουλος, από δύο οι Χίκεϊ, Μέιτζορ, Μάιερς) παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 57-53. Ο Κεραυνός απάντησε στο επόμενο ενάμιση λεπτό με πέντε πόντους (τρεις ο Παρκς, δύο ο Μπάρκερ), φέρνοντας το σκορ υπέρ του στο 58-57. Στην συνέχεια είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, όπου το σκορ παρέμεινε σε μικρά επίπεδα διαφοράς. Στο 35’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 64-64. Έπειτα ο Μάιερς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΕΝΠ με 67-64, για να απαντήσει ο Κεραυνός με τέσσερις πόντους από τους Μπάρκερ και Παρκς και να φέρει το σκορ στο 68-67 υπέρ του. Στο 38:30 οι γηπεδούχοι με λέι απ του Χίκεϊ πήραν εκ νέου προβάδισμα με 69-68, το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος όπου και πήραν την πολύ μεγάλη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 40-35, 48-53, 69-68