Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ

Σημαντική εκτός έδρας νίκη

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι για την 12η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ στο «Λευκόθεο» με 84-82, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους για το θετικό αποτέλεσμα, με τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο να παρακολουθεί ένα πολύ όμορφο αγώνα. Με απουσίες αγωνίστηκε η ΑΕΚ που δεν είχε στην διάθεση της τους Σέρσι, Μπιγκς και Τρισόκκα. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σέιν Γκίμπσον με 31 πόντους (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με λέι απ του Γκίμπσον ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με πέντε πόντους (τρίποντο ο Ιερωνυμίδης, δύο πόντους ο Γκάρι) μέχρι το 2’. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό η ΑΕΚ με τέσσερις πόντους του Γκίμπσον πήρε προβάδισμα με 6-5, με τον Μουρ να απαντάει με τρεις δικούς του πόντους και να κάνει το 8-6 για τους γηπεδούχους. Μέχρι το 4’ η ΑΕΚ με τέσσερις πόντους του Ντουρέν έκανε το 10-8, με τον Φίλντς να σημειώνει μία ελεύθερη βολή και να μειώνει σε 10-9. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί εννέα πόντων (πέντε ο Γκίμπσον, τέσσερις ο Ντουρέν) έκαναν το 19-9. Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν την διαφορά στους έξι (22-16).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά την Β’ περίοδο που μέχρι το 12’ έφερε την διαφορά στους εννέα (27-18). Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε τέσσερις πόντους (τρίποντο ο Μπέικερ, ένα ο Φλέμινγκ) και μείωσε σε 27-22, με την ΑΕΚ να απαντάει με τρίποντο του Γκίμπσον (30-22). Στην συνέχεια το συγκρότημα του Αντώνη Κωνσταντινίδη σημείωσε έντεκα σερί πόντους (πέντε ο Φλέμινγκ, τέσσερις ο Φίλντς, δύο ο Μπέικερ) και πήρε προβάδισμα με 33-30 στο 27’. Η ΑΕΚ αντέδρασε και πέτυχε δώδεκα πόντους στο επόμενο ενάμιση λεπτό (έξι ο Πέτροβιτς, από δύο οι Σιζόπουλος, Ντουρέν, Τάσιτς) και έφερε το σκορ στο 42-33. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 46-37.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι στο 51-41 στο 21:30. Έπειτα οι «γαλαζοκίτρινοι» σημείωσαν πέτυχαν έξι σερί πόντους (τέσσερις ο Μπέικερ, δύο ο Κούνας), μειώνοντας σε 51-47, με την ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη να απαντάει με τέσσερις πόντους από τους Παντελή και Ντουρέν (55-47). Στο 26:30 το σκορ ήταν στο 61-52, ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου η ομάδα της Λάρνακας ήταν μπροστά στο σκορ με 66-58.

Με οκτώ πόντους (από ένα τρίποντο οι Πέτροβιτς-Ντουρέν, δύο πόντους ο Γκίμσπον) ξεκίνησε την Δ’ περίοδο η ΑΕΚ που έφερε την διαφορά στους 16 πόντους (74-58). Οι «γαλαζοκίτρινοι» αντέδρασαν και με δέκα πόντους (έξι ο Κούνας, από δύο οι Φίλντς-Μουρ) μείωσαν σε 74-68. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο πόντους με τον Τάσιτς (76-68), ενώ ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε άλλους τέσσερις λίγο αργότερα (τρεις ο Γκάρι, ένα ο Μπέικερ) μειώνοντας σε 76-72 στο 38’. Στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους, με τον Γκίμπσον στο 39:20 να κάνει το 80-74 για την ΑΕΚ με λέι απ. Έπειτα ο Κούνας με τρίποντο μείωσε σε 80-77, στο 39:30. H AEK διατήρησε μέχρι τέλους το προβάδισμα της, καταφέρνοντας με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης να πάρει την νίκη με 84-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 37-46, 58-66, 82-84