Νικηφόρο ξεκίνημα για την ΕΝΠ κόντρα στην ΑΕΛ

Νίκη με 75-64 για το Παραλίμνι, ήττα στην επιστροφή της Βασίλισσας

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ξεκίνησε νικηφόρα την φετινή ΟΠΑΠ Basket League, όπου στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής επικράτησε στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου της ΕΚΑ ΑΕΛ με 75-64.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ορεξάτοι το παιχνίδι και ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας διαφορά μέχρι και 26 πόντων. Στην τρίτη και τέταρτη περίοδο η ΑΕΛ ήταν βελτιωμένη, καταφέρνοντας να μειώσει σημαντικά την διαφορά, μπαίνοντας στην διεκδίκηση της νίκης.

Οι «βυσσινί» ήταν όμως συγκεντρωμένοι, καταφέρνοντας να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τρέι Ντίκερσον με 20 πόντους (5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του, με την ΕΝΠ να προηγείται με 5-4 στο 2’. Στο επόμενο τρίλεπτο οι γηπεδούχοι σημείωσαν δέκα ακόμα πόντους (από τρεις οι Μπαλόγκουν-Πίγκραμ, από δύο οι Παπαδόπουλος-Ρέινς) φέρνοντας το σκορ στο 15-4. Στη συνέχεια η ΑΕΛ ήταν βελτιωμένη, καταφέρνοντας μέχρι το 6:30 να μειώσει σε 16-10, ενώ μισό λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 18-12. Έπειτα ο Τρισόκκας με τέσσερις δικούς του πόντους έφερε την διαφορά στους δέκα (22-12). Με την ολοκλήρωση της περιόδου η ΕΝΠ ήταν μπροστά με 28-15.

Από τέσσερις πόντους σημείωσαν μέχρι το 12’ οι δύο ομάδες με το σκορ να πηγαίνει στο 32-19. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με επτά σερί πόντους (τρίποντο ο Παλάλας, από δύο οι Τάγκσλεϊ-Ράιτ) μείωσαν σε 32-26, με την ΕΝΠ να απαντάει με οκτώ διαδοχικούς πόντους (έξι ο Ντίκερσον, δύο ο Πίγκραμ), οδηγώντας το σκορ στο 40-26. Με το φινάλε του ημιχρόνου οι «βυσσινί» προηγούνταν με 42-29.

Με μία ελεύθερη βολή του Τάγκσλεϊ μπήκε στην Γ’ περίοδο η ΑΕΛ (45-30), με την Ένωση να απαντάει με έντεκα σερί πόντους (επτά ο Πίγκραμ, από δύο οι Μάρκου-Ντίκερσον) με το σκορ να οδηγείται στο 56-30. Η ΑΕΛ αντέδρασε και με τέσσερις πόντους από τους Κένταν και Ράιτ μείωσε σε 56-34, με τον Τρισόκκα λίγο πιο με λέι απ να κάνει το 58-34. Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου οι «γαλαζοκίτρινοι» πέτυχαν άλλους επτά πόντους (τρίποντο ο Παρκς, από δύο οι Ράιτ-Τάγκσλεϊ) μειώνοντας σε 58-41.

Με τέσσερις πόντους από τους Μάρκου-Ρέινς μπήκε στην Δ’ περίοδο η ΕΝΠ, φέρνοντας το σκορ στο 62-41, στο 31’. Μέχρι το 33’ το σκορ οδηγήθηκε στο 65-43, για να ακολουθήσει ένα σερί οκτώ πόντων για την ΑΕΛ (πέντε ο Παρκς, δύο ο Τζάξον, ένα ο Τάγκσλεϊ), μειώνοντας σε 65-51. Στο 37’ το σκορ πήγε στο 67-55, ενώ δύο λεπτά μετά η Ένωση ήταν μπροστά με 75-62. Με την ολοκλήρωση του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 75-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-15, 45-29, 58-41, 75-64

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Μάρκου 11 (1), Παπαδόπουλος 5, Πίγκραμ 12 (1), Ντίκερσον 20, Ρέινς 8, Τρισόκκας 10, Σολωμού 1, Μίκαελ 8 (2).

ΕΚΑ ΑΕΛ (Μίκαελ Κοχ): Γεωργίου 2, Ράιτ 18, Τάγκσλεϊ 13, Παρκς 14 (1), Τζάξον 4, Παλάλας 3 (1), Κένταν 10, Γρίβας.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση