24 sports

Κύπελλο καλαθόσφαιρας: Κατάκτησε το τρόπαιο η ΑΕΚ!

Τελικός με αμείωτο ενδιαφέρον στο «Ελευθέρια»!

Τελικός με αμείωτο ενδιαφέρον στο «Ελευθέρια»! Το δεύτερο της τρόπαιο το οποίο είναι και δεύτερο διαδοχικό, στον θεσμό του κυπέλλου κατάκτησε η ΑΕΚ Πετρολίνα κόντρα στην ΕΘΑ στον αποψινό τελικό μεταξύ των δύο ομάδων, με τους κιτρινοπράσινους να επικρατούν 86-80 επί των κιτρινόμαυρων.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν στα μάτια τους γηπεδούχους και παρά το γεγονός ότι ήταν στο -16 στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, στα τελευταία λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου μείωσαν την διαφορά στο -4. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ φρόντισε να κρατάει την ΕΘΑ σε απόσταση ασφαλείας 10 βαθμών, όμως στα τελευταία πέντε λεπτά το ματς πήρε… φωτιά καθώς οι κιτρινόμαυροι μείωσαν στο -4 λίγα μόλις ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, όμως η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να πάρει την νίκη με 86-80.

Η ανάλυση του αγώνα...

Η ΕΘΑ ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας στο πρώτο λεπτό να πετύχει πέντε πόντους (τρίποντο ο Γουίτσε, δύο ο Γούντς) και να πάρει προβάδισμα με 5-0, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε και στο επόμενο τρίλεπτο πέτυχε οκτώ πόντους παίρνοντας προβάδισμα με 8-5. Στην συνέχεια είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, ωστόσο η ομάδα της Λάρνακας ήταν ελαφρώς καλύτερη, και κατάφερε μέχρι το 8:30 να πετύχει δέκα πόντους, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πετύχει δύο πόντους, με το σκορ να πηγαίνει στο 22-14. Με το τέλος της περιόδου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους δέκα (26-16).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε και στα πρώτα στάδια της δεύτερης περιόδου, μέχρι που η ανέβασε τον ρυθμό της, καταφέρνοντας έως το 13:30 να φέρει το σκορ στο 35-22. Στα μισά της περιόδου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους 16 πόντους, όμως στην συνέχεια η ΕΘΑ βελτιώθηκε και σημείωσε δέκα σερί πόντους, μειώνοντας σε 40-34. Ενάμιση λεπτό αργότερα η διαφορά των δύο ομάδων παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (46-40), με την ΕΘΑ να πετυχαίνει τέσσερις ακόμα πόντους, μειώνοντας στους δύο την διαφορά (46-44). Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΑΕΚ με δύο ελεύθερες βολές του Ιάκωβου Παντελή, έκανε το 48-44.

Στατιστικά, η ΑΕΚ ήταν πιο εύστοχη τόσο στα τρίποντα (10/18) όσο και στις ελεύθερες βολές (22/22), ενώ η ΕΘΑ υστέρησε και στα δύο αυτά σημεία (8/22 τρίποντα και 12/18 ελεύθερες βολές). Εκ των κορυφαίων του αγώνα αλλά για την ΕΘΑ, ήταν ο Γουίτσε ο οποίος σκόραρε 30 πόντους και έδειχνε ασταμάτητος, ενώ για την ΑΕΚ ο Τάσιτς έφτασε τους 20.

Με ένα σερί δέκα πόντων μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ επαναφέροντας την διαφορά στους 14 πόντους και σε ολόκληρο το συγκεκριμένο δεκάλεπτο η διαφορά δεν ξέφυγε από τους 10 βαθμούς και ολοκληρώθηκε με το 71-61. Παρ’ όλο που και το τελευταίο μέρος φαινόταν πως έτσι δεν θα μας επιφύλασσε εκπλήξεις η ΕΘΑ με τρίποντο του Μπρουκς και λέι απ από τον Μάρτιν, μειώνοντας στους έξι (78-72). Στην συνέχεια ακολούθησαν δύο πόντοι για τις δύο ομάδες (Μάρτιν για ΕΘΑ, Παντελή για ΑΕΚ), ενώ μέχρι το 38:30 η ΕΘΑ πέτυχε πέντε πόντους (από δύο οι Μάρτιν-Μπρουκς, ένα ο Γουίτσε) μειώνοντας σε 80-77 και μετέτρεψε τον τελικό σε πραγματικό ντέρμπι. Ωστόσο η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 86-80 και κατέκτησε το Κύπελλο ΟΠΑΠ Ανδρών.