Σπουδαίο διπλό για Κεραυνό!

Ξεκίνησε με νίκη στους ομίλους

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο FIBA Europe Cup ο Κεραυνός, όπου επικράτησε εκτός έδρας, μέσα στο Βέλγιο, της Basic-Fit Brussels με 68-58, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Α’ Φάσης των ομίλων. Η κυπριακή ομάδα είχε πολύ καλή εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, και πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη, που της δίνει σημαντικές πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντέιβις που σημείωσε 16 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ), με αρκετούς καλαθοσφαιριστές του Κεραυνού να έχουν υψηλή απόδοση καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός όπου μέχρι το 2’ προηγήθηκε με 5-0 (τρίποντο ο Ντέιβις, δύο ο Παρκς). Έπειτα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανέβουν στο παρκέ, ωστόσο ο Κεραυνός συνέχισε να προηγείται, με το σκορ να είναι στο 9-4 μέχρι το 5’, ενώ μισό λεπτό αργότερα ο Σάιμον Μιχαήλ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στον Κεραυνό (12-4). Η κυπριακή ομάδα ανέβασε την διαφορά στους δέκα στην συνέχεια (16-6), την οποία διατήρησε και μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου, με το σκορ να οδηγείται στο 20-10.

Σαφώς βελτιωμένη παρουσιάστηκε η Basic-Fit Brussels στην Β’ περίοδο, όπου μέχρι το 13’ κατάφερε να μειώσει την διαφορά στον ένα πόντο (22-21).Ο Κεραυνός αντέδρασε και σημείωσε εφτά σερί πόντους (τρεις ο Παρκς, από δύο οι Κινγκ και Μιχαήλ) με το σκορ να πάει στο 29-21 στο 14:30. Οι γηπεδούχοι ωστόσο διατήρησαν τον καλό τους ρυθμό και μέχρι το 17’ πήραν προβάδισμα με 31-30. Στην συνέχεια ο Κεραυνός σημείωσε έξι πόντους (τέσσερις ο Παρκς, δύο ο Ντέιβις) και προηγήθηκε με 36-31, με τους γηπεδούχους να μειώνουν την διαφορά στον πόντο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε τον Κεραυνό να είναι μπροστά με 38-37.

Με τέσσερις πόντους ξεκίνησε την Γ’ περίοδο η Basic-Fit Brussels, παίρνοντας προβάδισμα με 42-38, με τον Κεραυνό να αντιδράει και να σημειώνει οκτώ πόντους (πέντε ο Αμπουκάρ, τρίποντο ο Κινγκ), με το σκορ να πηγαίνει στο 46-42 στο 24:30. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια μείωσαν στους δύο την διαφορά (46-44), με τους «ερυθροκίτρινους» να απαντούν, σημειώνοντας πέντε πόντους (τέσσερις ο Αμπουκάρ, ένα ο Παρκς), με το σκορ να πηγαίνει στο 51-44 υπέρ της κυπριακής ομάδας. Το τέλος της περιόδου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 51-45.

Αρκετά δυνατά μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Basic-Fit Brussels, όπου σημειώνοντας έξι πόντους έφερε το παιχνίδι στα ίσα (51-51) στο 33’, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 54-53. Ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και σημείωσε επτά σερί πόντους στην συνέχεια (τρίποντο ο Ντέιβις, από δύο οι Κινγκ, Μπάσεϊ) παίρνοντας ξανά προβάδισμα με έξι πόντους διαφορά (60-54). Η κυπριακή ομάδα όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα της, αλλά και το αύξησε μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα, παίρνοντας μία πολύ μεγάλη νίκη με 68-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 37-38, 45-51, 58-68