Πάλεψε αλλά δεν απέφυγε την ήττα ο Κεραυνός

Είχε όμως γενικά καλή παρουσία

Παρά την θετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο Κεραυνός δεν άντεξε στην πίεση της ρώσικης Άφτοντορ και γνώρισε την ήττα με 83-72, στην πρώτη αναμέτρηση για τον Α’ προκριματικό γύρο του Basketball Champions League. Την ερχόμενη Πέμπτη (21/9) θα πραγματοποιηθεί ο επαναληπτικός στην Ρωσία, με την κυπριακή ομάδα να καλείται να ανατρέψει το σκορ για να μπορέσει να βρεθεί στην επόμενη φάση. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Θερόν Μπάσεϊ που σημείωσε 17 πόντους (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι που στο 1:30 προηγήθηκαν με 5-2, με τον Αμπουκάρ στην συνέχεια να μειώνει σε 5-4 με δίποντο. Μέχρι το 13’ όμως οι ρώσοι έφεραν την διαφορά στους επτά (13-6), με τον Κεραυνό να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και στο επόμενο τρίλεπτο να μειώνει την διαφορά στους τρεις (14-11). Η Άφτοντορ με λέι απ του Κλάρκ έκανε το 16-11 λίγο αργότερα, με τους «ερυθροκίτρινους» να απαντάνε με επτά σερί πόντους (πέντε ο Αμπουκάρ, δύο ο Μπάσεϊ) μέχρι το 8:30, και να παίρνουν προβάδισμα με 18-16. Μισό λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά «κεφάλι» στο σκορ με 22-21, ωστόσο ο Κινγκ και ο Αμπουκάρ πέτυχαν από δύο ακόμα πόντους και έφεραν το σκορ στο 25-22 υπέρ του Κεραυνού στο τέλος της περιόδου.

Νέο δυνατό ξεκίνημα για την ρώσικη ομάδα, στην Β’ περίοδο, όπου στο 12’ πήρε ξανά προβάδισμα με 27-25. Ο Κεραυνός αντέδρασε και με ένα σερί οκτώ πόντων (τέσσερις ο Αμπουκάρ, από δύο οι Μιχαήλ και Μπάρκερ) πήρε εκ νέου προβάδισμα, με 33-27. Οι διαφορές στην συνέχεια παρέμειναν πολύ λεπτές, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Στο 18’ οι ρώσοι ήταν μπροστά με 40-39, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, με 45-43.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Κεραυνό να ισοφαρίζει σε 47-47 μέχρι το 21:30. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Στροβόλου πήρε ξανά προβάδισμα με 52-51, με τον Χάμερ στην συνέχεια να πετυχαίνει δίποντο και να κάνει το 53-52 για τους ρώσους, για να απαντήσει άμεσα ο Αμπουκάρ με τέσσερις δικούς του πόντους και να δώσει προβάδισμα στους «ερυθροκίτρινους» με 56-53. Μέχρι το 27:30 η Άφτοντορ σημείωσε ωστόσο έξι πόντους και προηγήθηκε ε 59-56, για να μειώσει στην συνέχεια ο Κινγκ με κάρφωμα, σε 59-58. Λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη της περιόδου το σκορ ήταν στο 64-60 υπέρ της Άφτοντορ, με τον Θερόν Μπάσεϊ να ευστοχεί σε τρίποντο, με την λήξη του χρόνου, και να μειώνει σε 64-63 για την κυπριακή ομάδα.

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ στα πρώτα στάδια της Δ’ περιόδου η Άφτοντορ, που μέχρι το 34’ σημείωσε δέκα πόντους, ενώ ο Κεραυνός είχε μείνει στους τρεις, με το σκορ να οδηγείται στο 74-66 υπέρ των Ρώσων. Η Άφτοντορ κατάφερε και διατήρησε το υπέρ της σκορ και στην συνέχεια του αγώνα και με την λήξη του πήρε την νίκη με τελικό σκορ 83-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 43-45, 63-64, 72-83

Κεραυνός Στροβόλου (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Μιχαήλ 11 (1), Κινγκ 8,Νεοφύτου, Μπάσεϊ 17 (3), Θεοχαρίδης, Ντέιβις 3 (1), Μπάρκερ 12, Αμπουκάρ 19 (1), Παρκς 2.