Νικηφόρο πέρασμα του Κεραυνού από το στάδιο «Ελευθερία»

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό, με το σκορ να παραμένει σε μικρά επίπεδα στο μεγαλύτερο διάστημα του

Την ένατη του φετινή νίκη, σε δέκα αγώνες, πέτυχε ο Κεραυνός κόντρα στην ΕΘΑ με 93-73, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό, με το σκορ να παραμένει σε μικρά επίπεδα στο μεγαλύτερο διάστημα του. Ο Κεραυνός ανέβασε στροφές στην τέταρτη περίοδο και κλείδωσε την νίκη. Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα για την ΕΘΑ στην φετινή αγωνιστική περίοδο, σε έντεκα αγώνες. Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Μο Αμπουκάρ με 23 πόντους (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Τέρελ Παρκς με 21 πόντους (6 ριμπάουντ). Εξαιρετικός ήταν και ο Κένεθ Μπάρκερ με 14 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

Ο Κεραυνός με τέσσερις πόντους από τους Παρκς και Αμπουκάρ, πήρε προβάδισμα με 4-0 στο 1:30. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων διατηρήθηκε και στο 4’ όπου το σκορ ήταν στο 8-4, με τον Κεραυνό να σημειώνει δύο ακόμα πόντους με τον Μιχαήλ μισό λεπτό αργότερα (10-4). Στο 6’ το σκορ ήταν στο 12-9, με την ΕΘΑ στην συνέχεια να σημειώνει επτά πόντους (τρεις ο Παναγιώτου, από δύο οι Κωνσταντίνου-Ταβάριον) και να προηγήθηκε με 18-14. Ο Κεραυνός μείωσε στον ένα την διαφορά λίγο πιο μετά, με τρεις πόντους του Παρκς (18-17). Με την ολοκλήρωση της Α’ περιόδου το σκορ ήταν στο 21-19 υπέρ της ΕΘΑ.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός, που σημείωσε δεκαπέντε πόντους μέχρι το 15:30, ενώ δέχθηκε δύο, παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 34-23. Στο 17’ η διαφορά στο σκορ ήταν στους δεκατρείς πόντους (38-25), με την ΕΘΑ να πετυχαίνει άλλους επτά πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (πέντε ο Μπρούκς, δύο ο Χόλλιμον) μειώνοντας σε 38-37.

H ΕΘΑ μπήκε στην τρίτη περίοδο με πέντε πόντους (τρίποντο ο Μπρούκς, δύο ο Τζόνσον), παίρνοντας προβάδισμα με 42-38. Μέχρι το 23’ ο Κεραυνός σημείωσε τέσσερις πόντους με τον Παρκς και ισοφάρισε σε 42-42. Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι και στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 48-47 στο 26’ υπέρ των γηπεδούχων, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα η ΕΘΑ διατήρησε το προβάδισμα της με 52-51. Στο 29’ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο στο 55-55, με τον Κεραυνό να πετυχαίνει τέσσερις πόντους με τους Αμπουκάρ και Ρος πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, παίρνοντας προβάδισμα με 59-55.

Με τέσσερις πόντους από τους Μπάρκερ και Κορωνίδη ξεκίνησε την Δ’ περίοδο ο Κεραυνός στο 31’, παίρνοντας προβάδισμα με 63-55, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 67-60. Στο 33:30 το σκορ ήταν στο 70-63, με τον Κορωνίδη να σημειώνει δύο σερί τρίποντα στο επόμενο λεπτό, δίνοντας προβάδισμα στον Κεραυνό με δεκατρείς πόντους (76-63). Στο 35:30 ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 79-67, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σκορ πήγε στο 84-69. Με την ολοκλήρωση του αγώνα οι «ερυθροκίτρινοι» επικράτησαν με 93-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 37-38, 55-59, 73-93