Νικηφόρο πέρασμα του Κεραυνού από την Πάφο

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Κέιντ Ντέιβις με 30 πόντους και Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 32 πόντους

Ο Κεραυνός επικράτησε του ΑΠΟΠ μέσα στην Πάφο με 93-71, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα του Στροβόλου έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα από νωρίς, δημιουργώντας διαφορά μέχρι και με 29 πόντους, και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την νίκη. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Κέιντ Ντέιβις με 30 πόντους (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 32 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με δίποντο του Αμπουκάρ ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός, για να απαντήσει άμεσα ο Μίλλικεν με τρίποντο (3-2). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν εννέα σερί πόντους (τέσσερις ο Αμπουκάρ, τρίποντο ο Μιχαήλ, δύο ο Ντέιβις) και έφεραν το σκορ στο 11-3 στο 4:30. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τρίποντο του Αρτίνο σε 11-6, για να ακολουθήσουν άλλοι οκτώ πόντοι από τους «ερυθροκίτρινους» (τέσσερις ο Αμπουκάρ, από δύο οι Παρκς-Κινγκς) με το σκορ να πηγαίνει στο 19-6 στο 7’. Με το τέλος της πρώτης περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 23-10.

Καλά ξεκίνησε την Β’ περίοδο ο ΑΠΟΠ, όπου μέχρι το 12’ πέτυχε οκτώ πόντους (ενώ δέχθηκε τέσσερις) μειώνοντας σε 27-18. Έπειτα η ομάδα του Στροβόλου σημείωσε έντεκα σερί πόντους (επτά ο Αμπουκάρ, τέσσερις ο Κινγκ) με το σκορ να οδηγείται στο 38-18 στο 14:30. Η διαφορά στο σκορ ανέβηκε στους 24 πόντους μέχρι το 18’, όπου το σκορ ήταν στο 47-23 ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 53-29.

Μέχρι το 32:30 ο Κεραυνός αύξησε την διαφορά στους 29 πόντους, με το σκορ να είναι στο 64-35. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΠ πέτυχε πέντε ακόμα πόντους (από δύο οι Στυλιανού-Αρτίνο, ένα ο Άμπραμς) μειώνοντας σε 64-40. Στο 27’ το σκορ ήταν στο 70-49, ενώ με το τέλος της περιόδου οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν μπροστά με 72-56.

Με ένα σερί οκτώ σερί πόντων από τον Ντέιβις μπήκε στην Δ’ περίοδο ο Κεραυνός, φέρνοντας το σκορ στο 80-56. Μέχρι το 35’ ο ΑΠΟΠ μείωσε την διαφορά στους είκοσι (83-63), με τον Κεραυνό να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα. Στο 37’ το σκορ ήταν στο 90-65, ενώ με την λήξη του παιχνιδιού ο Κεραυνός πήρε την νίκη με 93-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-23, 29-53,  56-72, 71-93